Unia Europejska idzie na otwartą wojnę z Apple. Pomimo sprzeciwu producenta, zamierza wprowadzić jednolity standard ładowarek telefonów komórkowych, tabletów i smartfonów.
W propozycji zmian legislacyjnych, które mają zostać ogłoszone w czwartek, pojawi się też zakaz sprzedawania telefonów razem z ładowarkami.
W czwartek Komisja Europejska przedstawi propozycję zmian legislacyjnych mających objąć całe terytorium Unii Europejskiej. W ten sam sposób zakończy się dekada starań o ustanowienie jednego unijnego rodzaju złącza mającego pasować do sprzedawanej na terenie Wspólnoty elektroniki - donosi Bezprawnik.
Ma to sprawić, że raz kupiona ładowarka wystarczy na długi czas. Nawet przy częstszych wymianach sprzętu na nowe generacje.
Nowe przepisy mają dotyczyć smartfonów, tabletów, słuchawek, głośników i aparatów fotograficznych. Standardowym łączem dla wszystkich tych urządzeń ma być USB-C. Zmiany nie obejmą ładowarek bezprzewodowych i e-czytników.
Dodatkowo Komisja Europejska chce zakazać sprzedaży ładowarek w zestawach ze smartfonami. Chodzi o to, by nie generować niepotrzebnych elektrośmieci.
Wkurzone Apple
Największy problem z unijnymi przepisami ma firma Apple. Przypomnijmy, większość pozostałych producentów już korzysta ze złącza USB-C.
Dla producenta iPhoneów przestawienie na nowy rodzaj złącza będzie dość kłopotliwe. W szczególności dotyczy to prowizji za certyfikowanie ładowarek przeznaczonych dla wyrobów Apple. Media branżowe spekulują, że firma może teraz przestawić swoje produkty w całości na ładowarki bezprzewodowe.
Ile kosztuje ładowanie telefonu?
Jak pisaliśmy w InnPoland w czerwcu, eksperci PGNiG podliczyli roczny koszt zużycia prądu przez telefony oraz inne domowe urządzenia.
Eksperci PGNiG przyjęli, że skoro najnowsze smartfony mają pojemne baterie, to codziennie ładujemy je przez 1 godzinę. Podczas ładowania telefon pobiera ok. 6,8 W. Oznacza to, że roczny koszt ładowania smartfona to ok. 1,68 zł.
Zdecydowanie droższymi w użytkowaniu urządzeniami są natomiast różnego rodzaju komputery. Jak wyliczają eksperci, używany średnio ok. 5 godzin dziennie komputer stacjonarny o mocy 90 W kosztuje nas rocznie 135,05 zł.