Tak sprawdzisz, czy jesteś pracoholikiem. Już 3 razy "tak" powinno cię zaniepokoić
Redakcja INNPoland
23 września 2021, 16:35·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 września 2021, 16:35
Pracoholikiem można zostać niezależnie od wieku i zajmowanego stanowiska. Tym bardziej w czasach, kiedy rynek pracy zmienia swoje oblicze i za biurkiem spędzamy coraz więcej godzin. Pracoholizm ma też bezpośredni wpływ na zdrowie, m.in. zwiększa ryzyko zawałów i udarów.
Reklama.
Czy jestem pracoholikiem?
Jak się okazuje to pytanie, na które można odpowiedzieć w jednoznaczny sposób. Działająca w USA organizacja Anonimowi Pracoholicy stworzyła bowiem listę 20 pytań, które pomagają sprawdzić, czy jesteś pracoholikiem. Według koordynatorki projektu już 3 odpowiedzi "tak" mogą wskazywać, że udzielająca ich osoba ma problemy z nadmiarem pracy.
Aby poznać werdykt, ale też być może zdiagnozować swój problem z pracoholizmem, wystarczy, że odpowiecie "tak" lub "nie":
1. Czy bardziej ekscytuje cię praca niż wszystkie inne zajęcia i aktywności?
2. Czy są momenty, w których błyskawicznie wypełniasz wszystkie swoje obowiązki – oraz takie, w których nie możesz poradzić sobie z najprostszymi zadaniami?
3. Czy pracujesz w weekendy i wakacje?
4. Czy praca to zajęcie, które lubisz najbardziej, o którym mówisz najwięcej?
Grupy Anonimowych Pracoholików działają i w Polsce. Najczęściej korzystają z założeń grup pomocowych Anonimowych Alkoholików (AA) i odwołują się do Programu 12 Kroków oraz 12 Tradycji Anonimowych Alkoholików.
Wspólnoty AP istnieją już w zasadzie na całym świecie, a udział w nich jest możliwy w formie spotkań osobistych, tzw. mityngów, jak również w formie online. W Polsce spotkania AP są mniej liczne, ale osoby uzależnione od pracy mogą brać udział w spotkaniach otwartych AA.