Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nową ulgę dla przedsiębiorców. Korzystne warunki podatkowe mają zachęcić firmy do prężnego sponsorowania sportu kultury i nauki. Ulga sponsoringowa ma być, jego zdaniem, "korzyścią dla wszystkich – przedsiębiorców i sportowców, artystów, animatorów kultury, sponsorujących i sponsorowanych".
"Mój rząd chce związać ze sobą aspekty – biznesowy i sportowy, naukowy i kulturalny – z pożytkiem dla przedsiębiorców, sportowców, naukowców i artystów" – wskazał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Polityk zapowiedział nową ulgę sponsoringową, przeznaczoną dla przedsiębiorców.
"Odpowiednie przepisy zostały już uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Są to zmiany podatku CIT zakładające, że sponsor, ponosząc koszty na klub sportowy lub wspierając kulturę i naukę, może te koszty podwójnie wykorzystać podatkowo" – tłumaczy Morawiecki.
Przedsiębiorca wspierający finansowo sport, kulturę czy naukę będzie mógł:
Wliczyć podstawę podatkową (przychody minus koszty),
Odjąć dodatkowe 50 proc. takich kosztów od już wyliczonej podstawy opodatkowania.
Oznacza to, że od CIT będzie można łącznie odliczyć 150 proc. kosztów na sport/kulturę/szkolnictwo wyższe i naukę.
Taka zachęta ma być zdaniem premiera sposobem na silniejsze powiązanie lokalnych firm z ich otoczeniem. Wymienił tu uczelnie wyższe, kształcące nowe kadry przedsiębiorstw, ale też miejscowe ośrodki kultury, którym przedsiębiorcy mogą pomóc przez sponsoring wydarzeń, wystaw, zakup eksponatów do muzeów czy renowację zabytków.
Firmom ma się też opłacać wspierać młodych sportowców, m.in. przez objęcie patronatem szkół sportowych czy lokalnych zespołów.
Ulga dla klasy średniej dla samozatrudnionych
Jak pisaliśmy wcześniej w INNPoland.pl, PiS przypomniał sobie o osobach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) i dopisał je do ulg planowanych w programie Polski Ład.
O inicjatywie poinformował na Twitterze Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Poprawkę miał rekomendować Mateusz Morawiecki, bo to on wskazał klubowi Prawa i Sprawiedliwości potrzebę zgłoszenia poprawki o uldze dla klasy średniej dla osób prowadzących JDG.
Jak zaznaczył polityk, będą jednak pewne zasady. Osoba objęta ulgą musi:
rozliczać się z fiskusem na podstawie skali podatkowej,
zarabiać do 13 tys. zł miesięcznie.
Klub PiS zgłosi poprawkę 29 września. Oznacza to, że ustawa po raz kolejny trafiła do prac w sejmowej komisji finansów.