Poznaliśmy szczegóły projektu ustawy ustanawiającej rekompensaty za wzrost cen prądu. Jak zapowiada rządd, nowe przepisy mają zacząć obowiązywać już od 2022 roku.
Wsparcie ma przede wszystkim na celu ulżenie osobom z najniższymi dochodami zgodnie z rekomendacjami Banku Światowego. Pieniądze będą wypłacane najprawdopodobniej od początku 2022 roku.
– W najbliższych dniach powinien pojawić się projekt ustawy dot. wsparcia najuboższych odbiorców energii – zapewnił wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio na sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych.
Dodał też, że wprowadzenie takich rozwiązań jest w gestii ministerstwa.
– Nad taką ustawą intensywnie pracujemy. Myślę, że w najbliższych kilku dniach ujrzy ona światło dzienne. Jest jeszcze w pewnych konsultacjach wewnętrznych – obiecał Dziadzio.
Jak rząd chce walczyć z drożyzną
Planowany pierwotnie budżet na wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu w Polsce ma być zwiększony. W związku z kryzysem energetycznym w Europie z dopłat do rachunków za prąd miałoby skorzystać skorzystać 10 proc. klientów, których nie stać na opłacenie całości kwoty.
"Może on być liczony w miliardach, choć ma być mniejszy niż w przypadku zamrożenia cen prądu w 2019 roku, co kosztowało budżet ok. 5 mld zł" – szacuje "DGP".
Z nowych rozwiązań, kierowanych do najuboższych odbiorców prądu, miałoby prawo skorzystać "poniżej 10 proc." klientów zamiast zapowiadanych wcześniej 6 proc. Wsparcie tego typu może się okazać niezwykle pomocne biorąc pod uwagę podwyżki, z jakimi będziemy musieli się liczyć w przyszłym roku.