Założenia Polskiego Ładu mają w dużej mierze pomagać rodzicom z dziećmi lub rodzinom wielodzietnym. Piotr Uściński z resortu rozwoju i technologii jednak zaprzecza, jakoby program mieszkaniowy w Polskim Ładzie wykluczał osoby bez dzieci.
Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" ma z jednej strony ma nam zapewnić dach nad głową, a z drugiej – skłonić do rodzenia dzieci. Jak się okazuje, skorzystają na nim również single, choć w nieco okrojonej wersji. "Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym nie wyklucza singli czy rodzin bezdzietnych" – uważa Uściński.
W podstawowej wersji programu, o czym przypomina Radio ZET, rząd dofinansuje hipotekę, ale tylko niektórym rodzinom. By skorzystać ze wsparcia, trzeba będzie spełnić szereg kryteriów. O wysokości dopłat zdecyduje m.in. liczba dzieci w rodzinie.
Przedstawiciel resortu dodał, że program skierowany jest do osób posiadających zdolność kredytową, ale niedysponujących oszczędnościami na pokrycie wymaganego przez banki wkładu własnego.
Wsparcie może być zatem udzielone kredytobiorcy prowadzącemu gospodarstwo domowe, którym może być singiel, małżeństwo czy para z dziećmi.
Tak mają działać kredyty bez wkładu własnego
Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" ma wspierać rodziny i singli w zakresie poprawy warunków mieszkaniowych. Z pomocy skorzystają osoby o dochodach uniemożliwiających nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych.
Ustawa przedstawia zasady, na jakich będzie udzielany i spłacany kredyt hipoteczny objęty gwarancją zastępującą udział własny kredytobiorcy. Z projektu wynika, że określi maksymalną kwotę jednostkową objętą gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego na poziomie 100 tys. zł.
KBW (kredyt bez wkładu własnego) będzie mógł zostać udzielony na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego, na wkład budowlany albo finansowanie kosztów budowy domu, łącznie z kwotą nabycia działki. Minimalny okres spłaty KBW wynosi 15 lat. Kredyt będzie przyznawany w polskich złotych.