– Warto pomyśleć o zawodach i branżach, w których występuje największe zapotrzebowanie na pracowników oraz które stale będą się rozwijać i rozszerzać swoje specjalizacje. Takim obszarem są w szczególności analiza i inżynieria danych, sztuczna inteligencja czy cyberbezpieczeństwo – przekonuje ekspertka.
Niektóre z najważniejszych trendów na rynku pracy przyszłości:
Rozwój sztucznej inteligencji – który z jednej strony wymaga od nas uważnej pracy nad jej etyczną stroną, a z drugiej pozwala na coraz większe jej wykorzystanie w biznesie i naszym życiu prywatnym. Jeśli wyobrazimy sobie, że w ciągu kilku najbliższych lat każdy z nas będzie w stanie mieć asystenta, który będzie podejmował za nas i w naszym imieniu bardzo wiele codziennych decyzji (od zakupu detergentów do wyboru kredytu mieszkaniowego), to widzimy, że nasz świat bardzo się zmieni – zaznacza Jowita Michalska.
Automatyzacja i robotyzacja – w trakcie najbliższego roku będziemy obserwować wzrost zapotrzebowania na pracowników posiadających zaawansowane kompetencje cyfrowe i techniczne. Będziemy także świadkami automatyzacji i robotyzacji procesów, w wyniku których wiele osób straci swoje zatrudnienie. Dla Polski prognozy są szczególnie alarmistyczne, ponieważ automatyzacja może objąć aż 56 miejsc pracy – podkreśla Joanna Pruszyńska-Witkowska.
Datafikacja pracy – przez to, że firmy będą coraz więcej inwestować w różnego rodzaju rozwiązania cyfrowe, my, jako pracownicy, będziemy zostawiać coraz więcej danych o sobie, naszej pracy czy wykonanych zadaniach. Pracodawca będzie miał coraz więcej informacji o pracownikach, ich efektywności, o tym co i jak dokładnie robią. Natomiast pracownicy będą potrzebowali na nowo wynegocjować swoje prawa – uważa dr hab. Katarzyna Śledziewska, prof. UW.
Ekologia (w tym zmiany klimatyczne) – i to, co będziemy w stanie zrobić w najbliższych latach w obszarze energii odnawialnej oraz środowiska. Wbrew pozorom będzie to miało bardzo duży wpływ na rynek pracy, np. gdzie będziemy ją wykonywać. Trend ten przełoży się również na nowe zawody i specjalizacje – zauważa Jowita Michalska.
Zwrot w kierunku pokolenia Silvers - czeka nas tzw. "generation gap”, gdyż pokolenie Z będące tzw. "pokoleniem zleceń” nie zapełni potrzeb rynku, przez co zwrócimy się w kierunku sprawdzonego, lojalnego, z wysoką etyką pracy pokolenia Silervs – przekonuje Katarzyna Syrówka, ekspertka rynku pracy i rozwoju drogi zawodowej.
Raport Future 2021/2022
Więcej na temat prognoz dotyczących przyszłości rynku pracy oraz zawodów przyszłości można przeczytać w raporcie
Future 2021/2022 przygotowanym przez mentorkę rozwoju talentów i drogi zawodowej
Katarzynę Syrówkę.