Projekt Zjednoczonej Prawicy na podniesienie akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe mógł nie zostać przyjęty. Przeciwko było nawet kilku posłów klubu parlamentarnego PiS, część wstrzymała się od głosu. Opozycja mogła zatem zablokować podyżkę - ale kilku posłów nie pojawiło się na sali plenarnej.
Za przyjęciem rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym głosowało tylko 219 posłów – 217 z klubu PiS i 2 niezrzeszonych, czyli Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.
Przeciwko ustawie zagłosowało 208 posłów, m.in. 4 przedstawicieli klubu PiS: Mariusz Kałużny, Dariusz Olszewski, Kacper Płażyński i Anna Maria Siarkowska.
Aby mieć pewność, że projekt zostanie przyjęty, potrzeba było minimum 231 głosów. 219 głosów “za” takiej pewności nie dawało. Tymczasem przy pełnej mobilizacji w szeregach opozycji, rządowa propozycja mogła zostać odrzucona - podaje portal 300polityka.
Tak się jednak nie stało, bo na sali plenarnej zabrakło kilku posłów opozycji: 7 z klubu KO, po 3 posłów z Lewicy i PSL oraz 2 z Konfederacji. Dodatkowo 9 posłów klubu Lewicy nie zagłosowało przeciw, ale wstrzymało się od głosu – choć przy tej arytmetyce, nawet gdyby zagłosowali przeciw, to i tak byłoby 219 za przyjęciem projektu i 217 przeciwko.
Kogo zabrakło na sali plenarnej?
Money.pl wylicza nieobecnych. W przypadku Koalicji Obywatelskiej w głosowaniu nie wzięli udziału posłowie: Riad Haidar, Joanna Jaśkowiak, Marek Krząkała, Izabela Mrzygłocka, Sławomir Nitras, Cezary Tomczyk i Ryszard Wilczyński.
Z Lewicy na głosowaniu nie pojawili się: Marek Dyduch, Robert Kwiatkowski i Krzysztof Śmiszek. Z Koalicji Polskiej - Marek Biernacki, Radosław Lubczyk i Ireneusz Raś, z Konfederacji - Janusz Korwin-Mikke i Krzysztof Tuduj a z Kukiz'15 - Stanisław Tyszka.
Posłowie Lewicy, którzy wstrzymali się od głosu to Magdalena Biejat, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Paulina Matysiak Małgorzata Prokop-Paczkowska Adrian Zandberg, Marcelina Zawisza i Anna Maria Żukowska.
Ustawa o podatku akcyzowym
godnie z zapowiedziami resortu, cena używek podniesie się już w przyszłym roku. Od 1 stycznia 2022 r. nastąpi podwyższenie:
stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10 proc. (podwyżka nie obejmie cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc. obj.),
minimalnej stawki akcyzy na papierosy z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy,
stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc.
Zostanie też wprowadzona minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy.