Reklama.
Podwójna "czternastka"
O sprawie donosi Wyborcza.biz. W listopadzie czternasta emerytura znalazła się na kontach Polaków. Niektórzy z nich - przez błąd w systemie - otrzymali od ZUS-u podwójną kwotę. Dziennik twierdzi, że dotarł do nieoficjalnego pisma, w którym zawarta jest instrukcja co robić, gdy ktoś nie będzie chciał pieniędzy oddać.Do błędu miało dochodzić w sytuacji tzw. zbiegów - gdy ktoś pobierał dwa świadczenia. Chodzi o pełną emeryturę i dodatkowo świadczenie wypadkowe albo pełną emeryturę i dodatkowe świadczenie przyznane w związku z chorobą zawodową.
– Takie osoby powinny dostać jedną "czternastkę". System komputerowy wypłacał jednak automatycznie im dwie. System nie skojarzył, że jedna osoba może pobierać dwa świadczenia, i stąd pomyłka – informuje anonimowy informator dziennika.
Zwrot 15. emerytury
Urzędnicy mieli dostać zalecenie, by dzwonić do emerytów, na których konta wpadła “15” i grzecznie prosić o jej zwrot. Jednak jak przekonuje “Wyborcza”, jeżeli ktoś świadczenia oddać nie chce, to wcale nie musi. Na potwierdzenie przytacza fragment nieoficjalnego, wewnętrznego pisma.Szanowni Państwo, w związku z wykryciem spraw z podwójną wypłatą (...) można grzecznościowo prosić świadczeniobiorcę o zwrot nadpłaconej 14. emerytury. Jeżeli jednak świadczeniobiorca odmówi nadpłaconej 14. emerytury, należy odstąpić od żądania jej zwrotu, gdyż nadpłata została spowodowana nieprawidłowym działaniem systemu.
Biuro prasowe ZUS miało przyznać, że doszło do błędu w systemie oraz, że emeryci są proszeni o zwroty. Nie odniesiono się jednak do tego, że zwrotu można odmówić. Dodatkowo, w odpowiedzi na pytania dziennika ZUS przekazał, że zidentyfikowano jedynie 3 przypadki wypłacenia podwójnych “czternastek”.
Anonimowy informator gazety przekazuje jednak, że w jego opinii tak niewielka liczba przypadków jest mało prawdopodobna.
emerytury
renty
renty socjalnej
świadczenia przedemerytalnego
Najwięcej - "czternastkę" w pełnej wysokości, czyli 1250,88 złotych brutto - dostali emeryci, których emerytura nie przekracza 2900 złotych brutto.
Czytaj także: Czternasta emerytura
Czternastka dotyczyła osób, które 31 października 2021 roku miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, czyli:Za każdą złotówkę ponad emeryturę 2900 zł brutto, czternastka również była zmniejszana o jedną złotówkę. Emeryci, którzy mają wyższą emeryturę niż 4150,88 złotych brutto, nie otrzymali ani złotówki.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl