To prawdziwa gratka dla miłośników Lego i... konopi. Kanadyjska firma Just Biofiber Structural Solutions opatentowała system budowlany oparty na “klockach” wykonanych z konopi, który ma przewyższać wszystkie inne, istniejące na rynku rozwiązania.
“Klocki” są wykonane z drewnianego rdzenia konopi, zastrzeżonej mieszanki wapna, piasku i wewnętrznej strukturalnej ramy kompozytowej. To właśnie dzięki ramie, konopne cegły można układać jak lego.
Pojedynczy “klocek” do zastosowań domowych waży 13,6 kg, do zastosowań komercyjnych jest nieco cięższy i wynosi 14,7 kg. Bloki łączy się zaprawą lniano-wapienną i klejem. Po zmontowaniu ściany odcina się wypustki w górnym rzędzie, a górny pasek mocuje się śrubami.
Poza niezwykłą łatwością w budowaniu konopne cegły Just Biofiber Structural Solutions mają wiele dodatkowych zalet. Takie ściany mają wysoki współczynnik izolacji, są odporne na ogień, pleśń i owady, “oddychają” i dobrze tłumią dźwięk.
Jak podaje hempgazette.com, kolejnym bardzo interesującym atrybutem betonu konopnego jest właściwość do wychwytywania dwutlenku węgla. Posiada on tzw. ujemny ślad węglowy - jest w stanie pochłonąć więcej dwutlenku węgla, niż zostało wyemitowane podczas jego produkcji.
Producent przekonuje, że jego bloki z betonu konopnego mogą być nawet o 37 procent tańsze niż tradycyjne materiały budowlane o porównywalnych specyfikacjach.
Hempcrete
O betonie konopnym - hempcrete - mówiliśmy już w InnPoland przy okazji wywiadu z Piotrem Jastrzębskim - współwłaścicielem dużego, 800 hektarowego rodzinnego gospodarstwa rolnego Podlaskie Konopie, które mieści się w podbiałostockiej Dobrzyniówce.
Jak tłumaczył, konoplit (beton konopny) jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym oraz ma dużą pojemność cieplną - w zimie w domu z niego zbudowanym jest ciepło a w lecie przyjemnie chłodno. Izoluje się nim zarówno podłogi, ściany oraz dachy. Konoplit jest materiałem w pełni paroprzepuszczalnym “oddychającym”, przez co zapewnia mieszkańcom optymalny mikroklimat wewnątrz.
Pierwszy dom z konoplitu w Polsce powstał w 2012 r na terenie Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. – My zrealizowaliśmy pokazowy budynek w 2016 r, w pełni izolowany konopiami, wykończony innymi naturalnymi materiałami jak glina, drewno, tadelakt itp. – wyjaśnia.
– W sumie szacuję, że W Polsce powstało około 40 - 50 takich domów. We Włoszech czy Anglii buduje się jednak całe osiedla z hempcrete, nierzadko 4-5 piętrowe apartamentowce – przekazał Piotr Jastrzębski.