Sultan Gustaf Al Ghozali, 22-letni student informatyki z Semarang w Indonezji, miał stać się milionerem po tym, jak sprzedał swoje selfie jako NFT. Zdjęcia dość szczupłego, młodego mężczyzny z poważnym wyrazem twarzy, stały się hitem na giełdzie OpenSea.
Sultan Gustaf Al Ghozali selfie robił sobie codziennie przez pięć lat – pierwsze gdy miał 18, a ostatnie w wieku 22 lat. Chodziło mu o to, aby udokumentować to, jak zmieniał się w czasie trwania studiów i na koniec stworzyć z tego filmik z okazji ich ukończenia. Łącznie uzbierało się 1000 selfiaczy, które Sultan zdecydował się zmonetyzować jako NFT – podaje serwis Cointelegraph.
Chociaż obrazują pięcioletnią podróż, zdjęcia wyglądają dość podobnie. Na każdym z selfie Sultan siedzi lub stoi przed komputerem i wszędzie ma ten sam, grobowo poważny wyraz twarzy. Każde wycenił również na dokładnie 3 dolary.
Monetyzując swoje codziennie selfie, Ghozali zaapelował – "możecie robić wszystko (ze zdjęciami - przyp. red), ale proszę – nie przesadźcie, bo moi rodzice będą mną bardzo rozczarowani. Wierzę w was, więc proszę – zajmijcie się moimi zdjęciami".
Ghozali - szał
Autor ponurych selfie zrobił to wszystko... dla żartu. I nie spodziewał się aż tak ogromnego sukcesu. Wszystko zaczęło się, gdy na kolekcję zdjęć 22-latka natrafił popularny w Indonezji celebryta i szef kuchni Arnold Poernomo – prywatnie miłośnik krypto. Kupił kilka tokenów i pochwalił się nimi w mediach społecznościowych. To rozkręciło lawinę. Wkrótce kilkaset osób nabyło kolejne NFT, przez co ich ceny znacząco skoczyło w górę.
Jeden z NFT z selfie Ghozaliego został sprzedany w piątek za 0,247 Ether (ETH) o wartości 806 USD w momencie zakupu. Według raportu Lifestyle Asia niektóre tokeny sprzedały się za 0,9 ETH, o wartości około 3000 USD.
Kolekcja Ghozaliego osiągnęła obecnie łączny wolumen handlu 317 ETH, co odpowiada ponad 1 milionowi dolarów. Ghozali, na podstawie tego dochodu, za pośrednictwem OpenSea dokonał również pierwszej (w życiu!) wpłaty podatku.
Co ciekawe, popularność NFT z selfie Ghozalego cały czas rośnie: sprzedawane są nowe tokeny, a już zakupione trafiają na kolejne aukcje. Indonezyjczyk zapowiedział, że zamierza zainwestować zarobione środki w... NFT.
Jak zrobić własne NFT?
Aby stworzyć swój token, nie trzeba programistycznej wiedzy. Wiele platform oferuje interfejsy, które znacznie ułatwiają zadanie. Jednymi z najpopularniejszych ekosystemów do tworzenia NFT są OpenSea i Rarible.
Jak podaje bithub.pl, Rarible dominuje w całkowitych wynikach sprzedaży podczas gdy OpenSea zapewnia więcej powiązanych usług, w tym możliwość stworzenia własnego sklepu internetowego NFT obsługiwanego przez giełdę OpenSea.
Uwaga, z tworzeniem tokenów związane są również pewne koszty m.in. opłata sieciowa, którą należy uiścić z góry. W związku z tym, że większość tokenów (chociaż na wszystkie) działa na blockchainie Ethereum, opłata z dużym prawdopodobieństwem będzie musiała być uregulowana w ETH.