Reklama.
Sterowanie cenami paliw przez obniżanie podatku VAT może nie spełnić pokładanych przez rząd nadziei. Kilka dni temu prezes Obajtek zapowiadał, że cena benzyny w lutym spadnie do poziomu 5,20 zł za litr. Te zapowiedzi mogą się nie sprawdzić a winne są rosnące ceny ropy.
Analitycy BM Reflex zwracają uwagę, że ceny ropy naftowej Brent ustanowiły w mijającym tygodniu nowe tegoroczne maksima na poziomie 89,50 dolara za baryłkę. To to najwyższa cena od października 2014 roku.
"Motorem napędowym zwyżki na rynku naftowym w ostatnich dniach były geopolityczne ryzyka dla podaży surowca, związane z incydentami na Bliskim Wschodzie oraz napiętą sytuacją na granicy rosyjsko-ukraińskiej" - czytamy też w komentarzu e-petrol. W piątek wzrosty wyhamowały i ropa kosztowała 87,89 dolara za baryłkę.
Analitycy e-petrol piszą, że zmiana w cenach ropy naftowej jest wyraźna. "W ciągu ostatnich dziesięciu dni cena baryłki wzrosła o ponad 8 dolarów, a więc nie można oczekiwać, że tak dynamiczna zmiana nie odbije się na cenach na polskim rynku. Zmiany w górę niemal pewne" - twierdzą.
Podwyżki już odczuwamy. "Drożejąca systematycznie ropa naftowa i obserwowane od końca grudnia wzrosty hurtowych cen paliw musiały w końcu przełożyć się na podwyżki detalicznych cen paliw. W skali tygodnia benzyna Pb95 podrożała średnio 6 gr/l do 5,78 zł/l, olej napędowy natomiast 8 gr/l do średniego poziomu 5,84 zł/l" - pisze BM Reflex.
Nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądała w przyszłym tygodniu i jak to się odbije na cenach paliw. 1 lutego w życie wejdzie obniżka VAT-u na paliwa - ale też nie wiadomo dokładnie jak wpłynie na ceny na stacjach. Najbardziej optymistyczne prognozy mówią o tym, że miałyby spaść nawet o 60-70 groszy.
Niższy VAT na paliwo ma obowiązywać do końca lipca. Co potem? Nie dość, że może wrócić stary VAT w wysokości 23 proc., to już wiadomo, że ceny ropy wzrosną. I nie ma możliwości, żebyśmy nie zobaczyli tego na stacjach benzynowych.
Czytaj także: Co dalej z cenami paliw?
Jeśli rząd nie zdecyduje się na przedłużenie obniżki VAT, ceny znów wzrosną. Tym razem na podwójnym gazie, bo – jak przewidują analitycy Goldman Sachs – w III i IV kwartale tego roku ropa nie będzie kosztowała 80 dolarów za baryłkę, ale dobije do 100 dolarów.Goldman Sachs podwyższył prognozę ceny ropy Brent w trzecim i czwartym kwartale 2022 roku do 100 dolarów za baryłkę z wcześniej oczekiwanych 80 dolarów. Spadek popytu wywołany Omikronem nie będzie bowiem tak znaczący, jak miało to miejsce, gdy na szeroką skalę rozprzestrzeniał się wariant Delta koronawirusa.