Prowadzisz działalność gospodarczą? Jeśli tak, to warto zapoznać się z terminami przechowywania konkretnych dokumentów. Większość z nich powinna być trzymana przez zaledwie kilka lat.
Czym jest dokumentacja pracownicza? Redakcja naTemat wyjaśnia znaczenie tego pojęcia. Wiadomo też, jakie kary grożą za jej nierzetelne prowadzenie.
Działalność gospodarcza wiąże się z papierkową robotą. Trzeba pilnować, by wszystko było zgodne z funkcjonującymi przepisami, a to oznacza tonę dokumentów. Każde pisma mają jednak swój termin ważności, o którym warto pamiętać. Dzięki tej wiedzy niepotrzebne papiery nie będą już zawracać Ci głowy.
Jak długo przechowywać dokumenty w firmie?
Większość dokumentów potrzebnych działalności gospodarczej przechowuje się w biurze przez
5 lat. Należą do nich:
faktury sprzedażowe i zakupowe
ewidencje oraz rejestry podatkowe
księgi rachunkowe
dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA (złożone od 2012 roku)
raporty dla ZUS
księga przychodów i rozchodów
dokumenty z inwentaryzacji
roczne sprawozdania finansowe
Jeśli zaś chodzi o dokumenty, które wymagają przechowywania przez
10 lat, są nimi:
dokumentacja pracownicza (zdarzają się przypadki, w których jest przechowywana przez okres 50 lat)
dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA (złożone do końca 2011 roku)
zgłoszenia ZUS IWA
Oczywiście zdarzają się przypadki, w których termin przechowywania dokumentów działalności gospodarczej zostanie wydłużony.
Dokumentacja pracownicza - co to?
Na dokumentację pracowniczą składają się akta osobowe pracowników oraz dokumenty ściśle związane z działalnością firmy. Jak podaje rząd, pracodawca jest zobowiązany m.in. do założenia i prowadzenia pliku dokumentów, które są niezbędne dla każdego pracownika, przechowywania dokumentacji, wydawania pracobiorcom świadectw pracy oraz zniszczenia dokumentacji w sposób niemożliwy do jej ponownego odtworzenia.