Japońskim inżynierom udało się osiągnąć rekordową prędkość Internetu wynoszącą 319 terabitów na sekundę (Tb/s). To około 7,6 miliona razy szybciej niż średnia prędkość Internetu w przeciętnym domu w USA. Mówiąc bardziej obrazowo – tak szybko, że w ciągu jednej sekundy można pobrać prawie 80 tys. filmów.
Prędkość internetu jest mierzona ilością danych, jaką można przesłać między dwoma urządzeniami w ciągu jednej sekundy. Nowy rekord to 319 terabitów na sekundę (Tb/s). To dwukrotnie więcej niż poprzedni rekord świata i około 7,6 miliona razy szybciej niż średnia prędkość internetu w przeciętnym domu w USA (42 megabity na sekundę – Mbit/s).
Jak czytamy w serwisie bigthing.com, kluczem do osiągania zawrotnych prędkości sieci są różne typy połączeń. Na przykład stare połączenia dial-up opierały się na kablach telefonicznych, podczas gdy najszybszy dostępny obecnie rodzaj przewodu — światłowód — wykorzystuje kable światłowodowe. Przesyłają one dane za pomocą impulsów światła, które wędrują wzdłuż cienkich przewodów ze szklanymi lub plastikowymi rdzeniami.
Aby pobić rekord prędkości Internetu, naukowcy z japońskiego Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych opracowali eksperymentalny światłowód z czterema rdzeniami zamiast tylko jednego. Następnie połączyli je z laserem, który wysyłał impulsy o różnych długościach fal "podbijane" przez różnorodne techniki wzmacniania sygnału. Dzięki temu udało im się przesłać dane na odległość ponad 1800 mil z prędkością 319 Tb/s.
Uwaga, wykorzystane do bicia rekordu najszybszego internetu laser i wzmacniacze to nie są tanie zabawki. Raczej nie ma co spodziewać się tak szybkiego łącza w naszych domowych sieciach w najbliższym czasie. Już wkrótce nasze codzienne życie może natomiast zmienić wykorzystany w eksperymencie światłowód.
Naukowcom udało się upakować wszystkie cztery rdzenie we włókno o tej samej średnicy, co "tradycyjne" włókna jednordzeniowe używane do dostarczania dzisiejszego internetu światłowodowego. Oznacza to, że integracja technologii z istniejącą infrastrukturą może nie być zbyt trudna i w niedalekiej przyszłości nowe światłowody umożliwią transmisje danych z niespotykanymi dotąd w codziennym użyciu prędkościami.
Po co jeszcze szybszy internet?
Łącza przesyłające większe ilości danych są niezbędne do rozwoju m.in. IOT. Za tym pojęciem kryje się przestrzeń, w której przedmioty, wyposażone w specjalne czujniki, komunikują się oraz wymieniają dane z komputerami, smartfonami oraz innymi urządzeniami.
Dzięki temu zyskujemy dostęp do każdej informacji w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Urządzenia wykorzystujące Internet Rzeczy wykonują wiele czynności automatycznie, eliminując również konieczność zaangażowania człowieka. Aktywne w sieci inteligentne sprzęty są niemal samodzielne, ponieważ nie wymagają stałego monitorowania.