Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google W ramach sankcji nałożonych na Rosję, Unia Europejska wprowadziła zakaz prowadzenia rosyjskich depozytów powyżej 100 tys. euro w bankach UE, rachunków prowadzonych przez centralne depozyty papierów wartościowych UE oraz zakaz sprzedaży papierów wartościowych denominowanych w euro klientom rosyjskim.
Rosyjscy dyplomaci, urzędnicy i biznesmeni nie mogą już korzystać z przepisów o ułatwieniach wizowych, które umożliwiają uprzywilejowany dostęp do UE. UE i USA przyjęły sankcje mające na celu zamrożenie zarówno aktywów prezydenta Władimira Putina i jego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, jak i majętnych osób powiązanych z rosyjskim reżimem.
UE opublikowała listy sankcyjne obejmujące 608 nazwisk powiązanych z reżimem Putina. Przedłużono także sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu i rozpoczęciu wojny w Donbasie, co oznacza, że sankcjami UE w związku z konfliktem objętych jest w sumie 862 osoby. Wśród osób, na które sankcje nałożono w 2022 r., znajduje się 16 rosyjskich miliarderów, których majątek wart jest ponad 100 mld USD.
Czytaj też: Sankcje na Rosję. Brakuje części do samochodów, sadzonek i… papieru do kas
USA objęło sankcjami 446 osób – majątek 15 z nich wart jest ponad 90 mld USA. - Ponieważ niektóre nazwiska powtarzają się na obu listach, na podstawie ogólnodostępnych danych można oszacować wartość majątku 28 najbogatszych rosyjskich oligarchów na kwotę 146,4 mld USD – mówi Krzysztof Kutwa, analityk w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
Unijnymi sankcjami zostali objęty m.in. Andrej Melniczenko – założyciel spółki chemicznej EuroChem Group oraz spółki węglowej SUEK, a także większościowy właściciel Morskiego Portu Handlowego Murmańsk, Michaił Fridman – założyciel jednego z największych prywatnych banków Rosji Alfa-Bank oraz Aliszer Usmanow, współwłaściciel firmy Metalloinvest, który prowadzi interesy m.in. w branży metali szlachetnych, żelaza, stali, gazu ziemnego. Łączny majątek tylko tych trzech osób to ok. 44 mld USD.
Na amerykańskiej liście sankcyjnej znalazł m.in. Giennadij Timczenko – założyciel i właściciel prywatnej grupy inwestycyjnej Volga Group, która specjalizuje się w inwestycjach w aktywa energetyczne, transportowe i infrastrukturalne; Sulejman Kerimow – związany z wchodzącym w skład Federacji Rosyjskiej Dagestanem, Wiktor Vekselberg – magnat przemysłu aluminium i tytanu, prezes zarządu spółki akcyjnej TNK-BP oraz prezes przedsiębiorstwa Renowa oraz Andrej Skoch – współwłaściciel huty Lebedinsky Mining. Łączny majątek tych 4 miliarderów to ok. 50 mld USD.