Ursula von der Leyen ogłosiła propozycje kolejnych sankcji wobec Rosji. Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała między innymi o embargu na import węgla z Rosji o wartości 4 miliardów euro rocznie.
To propozycje. Ostateczną decyzję podejmą państw członkowskie, a wymagana jest jednomyślność.To już piąty pakiet sankcji dla Rosji w związku z agresją na Ukrainę. W środę zajmą się ambasadorowie unijnych krajów.
Nowe sankcje dla Rosji
Ursula von der Leyen mówiła także o sankcjach w sektorze morskim i drogowym.
"Wprowadzimy też blokadę dostępu do unijnych portów statkom rosyjskim i tym obsługiwanym przez Rosję" - dodała szefowa Komisji Europejskiej w nagraniu wideo opublikowanym na Twitterze.
Na stole leży także propozycja objęcia sankcjami przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi. Ponadto, jak poinformowała przewodnicząca Komisji, kolejne sankcje obejmą zakaz transakcji z czterema rosyjskimi bankami, które stanowią 23 procent udziału w sektorze bankowym Rosji.
Koniec z rosyjską wódką?
Mowa także o ograniczeniach w imporcie o wartości 5,5 miliarda euro od drewna po cement. Co więcej, zakaz ma być nałożony także na produkty od owoców morza po alkohol. Przewodnicząca KE dodała również, że wprowadzony zostanie zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w unijnych krajach.
Kolejne sankcje USA na Rosję
Jak pisaliśmy w INNPoland, kilka dni temu departament skarbu USA ogłosiło nałożenie sankcji na kolejne 21 firm i 13 osób z Rosji. Niby niewiele, ale ruch ten blokuje pozyskanie kluczowych technologii przez kraj agresora.
Jak pisze PAP, najnowsze sankcje objęły m.in. sieć podmiotów wiązanych z moskiewską spółką Sernija. Przedsiębiorstwo to ma silne powiązania z Kremlem. Już po nałożeniu uprzednich ograniczeń Sernija usilnie próbowała je omijać, korzystając z sieci firm zależnych. Chodziło o pozyskanie kluczowej dla Rosji technologii z Zachodu.
Kolejnym celem obostrzeń jest firma Mikron, czyli największy rosyjski producent mikroczipów. To ta spółka opracowała chipy do działającego w kraju systemu płatności kartą MIR.
Amerykanie nałożyli też sankcje na rosyjski Centralny Instytut Badań Naukowych Chemii i Mechaniki (CNIIChM). Zdaniem administracji USA centrum jest odpowiedzialne za stworzenie złośliwego oprogramowaniaTriton. Program został użyty m.in. w cyberataku na saudyjskie zakłady petrochemiczne, gdzie hakerzy doprowadzili do wybuchu.
Jestem redaktorem prowadzącym INNPoland.pl. Pracowałem m.in. dla Vice, newonce, naTemat i Next.gazeta.pl. W INN piszę swoje "rakoszyzmy". Prywatnie tworzę własne "Walden" w nadwarciańskim zaciszu. Poza tym co jakiś czas studiuję coś nowego.