Tego mogliście nie wiedzieć o Elonie Musku. Oto szczegóły z życia miliardera
Redakcja INNPoland
08 kwietnia 2022, 14:58·15 minut czytania
Publikacja artykułu: 08 kwietnia 2022, 14:58
Elon Musk – miliarder, ekscentryk, założyciel m.in. Tesli i SpaceX. To człowiek o którym słyszał prawie każdy. Musk jest jednak skomplikowaną personą z ciekawą historią, a wiele szczegółów z jego życia i historii nie jest powszechnie znanych. Postanowiliśmy więc je opisać.
Po wpisaniu "Elon Musk" w wyszukiwarkę Google serwis w poniżej sekundy wyrzuca nam przed oczy ponad dwa miliony wyników. By to wszystko uporządkować, warto zacząć od podstawowej metryczki.
Elon Musk:
data urodzenia (wiek) – 28 czerwca 1971 r. (51 lat w 2022 r.)
wzrost – 186.7 cm (6' 1,5'')
waga – (podobno) 82 kg
inteligencja – (szacowane) 150-155 IQ
edukacja – licencjat z ekonomii, licencjat z fizyki – University of Pennsylvania, USA
obywatelstwo – południowoafrykańskie, kanadyjskie, amerykańskie
majątek - 265mld dolarów, najbogatszy człowiek świata
Skąd pochodzi Elon Musk?
Elon Musk pochodzi z Republiki Południowej Afryki, a dokładniej z miasta Pretoria – stolicy administracyjnej kraju.
Jego rodzicami są matka – Maye Musk, modelka i dietetyczka pochodzenia południowoafrykańskiego, lecz urodzona w Kanadzie. Ojciec to Errol Musk, inżynier, konsultant i pilot rodem z RPA. W przeszłości był też współwłaścicielem kopalni szmaragdów nieopodal jeziora Tanganika w Zambii.
Musk był specyficzny już w dzieciństwie. Przez pewien czas podejrzewano go o głuchotę, bo słabo reagował na mowę. Potem jego matka stwierdziła, że po prostu myśli inaczej i jest zamknięty w swoim świecie.
W wieku 10 lat sam zaczął uczyć się programowania a w wieku 12 lat stworzył własną grę wideo "Blastar". Prawa do niej szybko sprzedał za 500 dolarów.
Jak Musk przyjechał do USA? To całkiem ciekawa historia. Po części była to chęć... uniknięcia obowiązkowej służby wojskowej. Elon zaczął się ubiegać o obywatelstwo kanadyjskie, ze względu na pochodzenie matki. W 1989 r. wyjechał z RPA do Kanady.
Studiował najpierw w kanadyjskich a potem w amerykańskich uniwersytetach. Interesowała go szczególnie ekonomia i fizyka. Sławny jest też fakt, że z prestiżowych studiów na Uniwersytecie Stanforda zrezygnował po dwóch dniach – by założyć swoją pierwsza firmę.
Na czym dorobił się Elon Musk? Od Zip2 do PayPala
Jak Elon Musk zdobył swoją fortunę? Był jednym ze zwycięzców bańki internetowej.
Pierwsze miliony zdobył ze sprzedaży Zip2 – firmy rozwiązań sieciowych, którą założył z bratem Kimbalem. Powstała w 1995 roku spółka zaledwie w 1999 roku została wykupiona za 307 milionów dolarów – wtedy był to jeden z największych sprzedaży firm internetowych w historii.
Elon dostał z tego okrągłe 22 miliony dolarów i tak po raz pierwszy stał się milionerem – w wieku 28 lat.
10 milionów z tej sumy Musk szybko poświęcił na założenie firmy X.com. Spółka miała ambicję stać się w pełni internetowym bankiem. W 2000 roku X kupiła firmę Confinity, która zaledwie od paru miesięcy tworzyła nowy projekt o nazwie... PayPal.
Musk tak wierzył w ideę szybkiego transferu pieniędzy że porzucił plany bankowe i przemianował X.com na po prostu PayPal. Pośrednik płatności mnóstwo zyskał na współpracy z platformą eBay, a zaledwie w 2002 roku – zaledwie trzy lata po założeniu X – PayPal świętował dobre wejście na giełdę.
Jeszcze tego samego roku eBay wykupił PayPala w całości za półtora miliarda dolarów. Musk zyskał z tego 165 milionów dolarów.
Elon Musk – historia SpaceX
Elon od długiego czasu był zafascynowany kolonizacją kosmosu i potencjałem życia pozaziemskiego. Od wielu lat jest też członkiem Mars Society – organizacji której celem jest załogowy lot na tę planetę. Fascynację Czerwoną planetę utrzymuje do dziś.
Nic więc dziwnego, że po sprzedaży PayPala, jeszcze w 2002 roku, założył Space Exploration Technologies, krócej SpaceX.
Mówi się, że Musk zakładając SpaceX określił misję firmy z właściwą dla siebie precyzją. Celem tym jest stukrotne zredukowanie kosztów podróży kosmicznych.
Początki nie były łatwe. Po 4 latach wytężonych prac nad rakietą Falcon 1 (nazwa pochodzi od Sokoła Millenium z "Gwiezdnych Wojen") pierwszy start okazał się katastrofą. Powodem była najpewniej pęknięta nakrętka, która doprowadziła do wycieku paliwa.
Kolejny start rok później także nie było udany. Trzecia rakieta także się rozbiła – a ta miała już na pokładzie satelity NASA i szczątki aktora Jamesa Doohana, znanego z roli Scotty'ego w serialu "Star Trek".
W 2008 roku SpaceX, Tesla i Musk byli na granicy bankructwa. On sam miał się zaś "budzić w nocy z krzykiem, męczony koszmarami i bólem" – wyznała jego ówczesna partnerka Talulah Riley.
28 września 2008 r. czwarty start Falcona się udał, a karta się odwróciła – NASA podpisała intratny kontrakt ze SpaceX. Choć Musk jeszcze nie świętuje spełnienia "stukrotnego" celu, to już dziś ma się czym pochwalić.
W 2010 roku SpaceX jako pierwsza prywatna firma wystrzeliła w kosmos ładunek i odzyskała go w całości. Wstrząsnęło to całą branża kosmiczną, bo dotychczas takie misje wykonywały wyłącznie państwowe agencje kosmiczne.
W 2012 roku Nasa i Siły Powietrzne USA przeprowadziły badanie dot. projektu Falcon 9. Całość – od czystej kartki papieru, przez projekt, prototypowanie, aż do startu funkcjonalnego Falcona 9 pochłonęło 440 milionów dolarów. Wyniki analizy wskazały, że NASA musiałoby wydać trzy razy tyle pieniędzy, by osiągnąć ten sam cel.
W maju 2020 roku SpaceX z sukcesem wypełnił zaś przełomową misję wyniesienia dwóch astronautów na Międzynarodową Stacje Kosmiczną.
Elon Musk – burzliwa historia Tesli
Producent samochodów elektrycznych Tesla to kolejna kluczowa dla Muska firma.
Została założona w 2003 roku, przez Martina Eberharda and oraz Marca Tarpenninga. Rok później Muska zainwestował w spółkę 6,5 miliona dolarów, stając się jednocześnie największym udziałowcem i prezesem firmy. Od 2008 roku Musk jest także dyrektorem generalnym.
Co ciekawe, Musk nazywał siebie współzałożycielem, co nie spodobało się innym osobom, faktycznie zakładającym firmę. Konflikt skończył się ugodą sądową z 2009 roku, gdzie Eberhard i Tesla ustalili, że oficjalnych współzałożycieli jest piątka:
Martin Eberhard,
Marc Tarpenning,
Elon Musk,
Ian Wright,
J. B. Straubel.
Niestety, związane z początkami Tesli osoby raczej nie pałają do siebie miłością. W 2007 roku Eberhard został poproszony przez zarząd (kierowany przez Muska) by ustąpił z dotychczas pełnionej roli dyrektora generalnego.
Przez chwile był prezesem ds. technologii, ale w styczniu 2008 r. zrezygnował ze wszelkich pozycji w firmie. Rozpoczął też sprawę sądową, twierdząc, że został wypchnięty z firmy, którą sam założył. Razem z nim w 2008 r. Teslę opuścił także Tarpenning.
Tesla – wszystkie modele aut
Wracając do historii samej firmy. Prace nad pierwszym samochodem – sportową Teslą Roadster – trwały dość długo. Prototyp ujrzał światło dzienne w 2006 roku, na zamkniętym pokazie. Produkcja rozpoczęła się jednak w 2008 roku, a przed tym firma była na granicy bankructwa.
Już w 2009 roku firma sprzedała jednak 147 aut i zebrała 187 mln dolarów. W połowie tego samego roku uzyskała też pożyczkę na 465 mln dolarów od Departamentu Energii USA.
Pierwsza fabryka Tesli powstała we Fremont, w stanie Kalifornia. Zakład odkupiony został w 2010 roku od Toyoty. W tym samym roku Tesla zadebiutowała też na nowojorskiej giełdzie.
Zakład stał się fundamentem kolejnego samochodu firmy – sedana Model S, który trafił na rynek w 2012 roku. Wtedy stanęła też produkcja Roadsterów.
Model S okazał się dużym sukcesem i na fali jego popularności spółka ogłosiła też w 2014 r. Tesla Autopilot – opracowywany przez firmę system wspomagania kierowania, który miał się z czasem przerodzić w funkcję autonomicznego prowadzenia samochodów.
2014 rok był też czasem premiery trzeciego modelu firmy, tym razem SUV-a. Tesla Model X zaczął być dostarczany klientom w 2015 roku.
Dalszym przełomem okazała się premiera Tesla Model 3 w 2017 roku. Był to pojazd tańszy od poprzednich, co dawało większe szanse na szerszą adaptację samochodu przez przeciętnego klienta.
W 2019 r. firma zaczęła szybką ekspansję fabryk. Pierwsza tzw. Gigafactory powstała w Szanghaju. W 2022 r. otwarto też pierwszy europejski zakład – Gigafactory Berlin. W tym samym roku wielkie otwarcie odbyło się też w Gigafactory Texas.
W 2020 r. premierę miał kolejny model pojazdu firmy – crossover Model Y.
Obecne w planach firmy jest Roadster 2 oraz futurystycznie wyglądająca półciężarówka Cybertruck, pokazana już kilka razy jako prototyp.
Elon Musk – wszystkie firmy
Jeśli szerzej spojrzy się na jego działanie, wydaje się, że Elon Musk nie zafiksował się tylko na przestrzeni kosmicznej czy autach elektrycznych, a dużo szerzej – na przyszłości rasy ludzkiej.
Jeśli popatrzymy na wszystkie firmy Elona Muska, założone lub przejęte, zdawać się może że każda z nich ma rozwiązywać jakiś konkretny problem.
Tesla – producent samochodów elektrycznych – ma rozwiązać problemy z kończącej się ropy i zmian klimatu
SpaceX – firma kosmiczna – ma rozwiązać problem przeludnienia, zanieczyszczenia Ziemi (przez kolonizację Marsa)
SolarCity – firma zielonej energii – ma rozwiązać problem paliw kopalnych w produkcji prądu
Boring Company – firma infrastrukturalna, górnicza – ma rozwiązać problem nieefektywnego system komunikacji, korków w miastach
Neuralink – firma neurotechnologiczna, tworząca wszczepy do mózgu – ma rozwiązać problem... niedoskonałości ludzkiego mózgu?
Open AI – firma non-profit rozwijająca sztuczną inteligencję – ma rozwiązać problemy ludzi za pomocą uczenia maszynowego
Czego by nie powiedzieć, po tym, jak został milionerem, Musk raczej nie zakłada firm których celem jest tylko i wyłącznie zysk. Raczej zastanawia się nad tym jak wykonać kolejny krok do przodu.
Elon Musk – najbogatszy człowiek na świecie
Trzeba to przyznać - sława Elona Muska wynika w dużej mierze z tego, że jest po prostu najbogatszym człowiekiem na Ziemi.
W kwietniu 2022 r. wartość majątku Elona Muska to 265 miliardów dolarów. Tak określa ją Bloomberg Billionaires Index. Dość powiedzieć, że drugi najbogatszy obywatel świata to Jeff Bezos, z 183 miliardami dol. na koncie.
Jak Musk dorobił się tego tytułu? Jest to głównie zasługa Tesli, która jest obecnie najlepiej wycenianym producentem samochodów na Ziemi. W 2020 r. spółka zakończyła rok rozliczeniowy z 19 miliardami w gotówce. W 2021 r. kapitalizacja firmy przekroczyła 1 bilion dolarów (10 i 12 zer). Jedna akcja firmy warta jest ponad tysiąc dolarów.
Musk jest zaś znany z tego, że posiada dużo akcji Tesli (ok. 17 proc.), lecz nieczęsto je spienięża. Obecnie wartość jego udziałów z Tesli i opcji na udziały firmy jest liczona na 181 miliardów dolarów.
Drugim, choć znacznie mniejszym źródłem bogactwa jest SpaceX. Prywatne udziały w firmie kosmicznej Muska (ok. 54 proc.) warte są ok. 40 miliardów dolarów.
W 2022 r. Musk zakupił też 9,1 proc. akcji Twittera, które są warte 3,71 mld dol. W gotówce Musk ma trzymać ok. 3 miliardy dolarów.
Jak liczy Bloomberg Billionaires Index, zobowiązania finansowe Muska są zaś szacowane na ok. 20,2 miliarda dolarów.
Elon Musk – guru Twittera
W chwili pisania tego artykułu Elon Musk ma 80,9 mln obserwujących na Twitterze. Oznacza to, że jest dziesiątą najbardziej rozpoznawalną osobą w całym serwisie społecznościowym. Czemu to ważne?
Serwis Visualcapitalist.com wskazuje, że przez jego zachowanie na Twitterze można bardziej zrozumieć miliardera. Każda jego interakcja z tłumem fanów wywołuje zaś spore ruchy – nie tylko komentarze, ale też poważne zmiany na wielu rynkach.
Musk używa też platformy jak najęty i od założenia konta w 2009 roku wysłał już przeszło 17,3 tys. krótkich wiadomości.
Najbardziej oczywiste są wpisy o dalszych planach Tesli czy SpaceX. Wielokrotnie Musk składał na Twitterze obietnice m.in. o liczbie dostarczonych na rynek samochodów czy dacie wprowadzenia pełnej autonomii w Teslach.
Nieraz zdarzają się mu też kontrowersyjne wpisy. W tweecie z 2018 r. nazwał Vernona Unswortha pedofilem. Brytyjczyk uczestniczył w akcji ratowania 12 uwięzionych w jaskini w Tajlandii chłopców i ich trenera piłkarskiego. Sprawa skończyła się pozwem o zniesławienie.
Także w 2018 r. "zażartował", że chce wykupić Teslę z giełdy za 420 dolarów za akcję. Wywołało to panikę na giełdzie i rozpoczęło wieloletnie dochodzenie amerykańskiego regulatora giełdy SEC. Wszystko zakończone zostało sprawą w sądzie i grzywną dla firmy Tesla oraz samego Muska – po 20 mln dolarów.
Musk wielokrotnie wspomina też o kryptowalutach – Bitcoin i Dogecoin. Za każdym razem nawet najprostszy żart jest w stanie wpłynąć na nawet dwucyfrowe zmiany kursu tych walut cyfrowych.
Elon Musk – sława z Aspergerem
– Wiem, że czasem mówię lub wrzucam dziwne rzeczy, ale tak po prostu działa mój mózg – powiedział Musk podczas swojego monologu w programie Saturday Night Live.
Tej samej nocy, gdy jako gość poprowadził program, publicznie wyznał, że należy do grona osób z syndromem Aspergera. Wspomniał, że niektóre jego zachowania m.in. monotonne mówienie czy unikanie kontaktu wzrokowego to właśnie elementy jego przypadłości.
Jak napisał serwis inc.com, znamiona Aspergera było widać w publicznym życiu Muska od dosyć dawna. Do dalszych cech typowych osoby z syndromem zalicza się np.:
bardzo pogłębione, nawet obsesyjne zainteresowanie konkretnymi zagadnieniami
fascynacja działaniem maszyn i skomplikowanych systemów
mniejsze zrozumienie sygnałów społecznych
zachowanie postrzegane jako dziwne w sytuacjach społecznych
przeciętna a nawet ponadprzeciętna inteligencja
Elon Musk – rodzina, żony i dzieci
Na koniec zatrzymamy się nieco nad rodziną Elona Muska. Jak wspominaliśmy wcześniej, jest owocem małżeństwa Errola i Maye Musk. Miliarder nie jest jedynakiem, bo ma liczne rodzeństwo:
Kimbal Musk (ur. 1972 r.) – młodszy brat z małżeństwa tych samych rodziców;
Tosca Musk (ur. 1974 r.) – młodsza siostra z małżeństwa Errola i Maye;
Alexandra Musk (ur. 1993 r.) – siostra ze strony ojca;
Asha Rose Musk (ur. ???? r.) – siostra ze strony ojca;
[Nieznany] (ur. 2017 r.) – brat ze strony ojca.
Miliarder wydaje się też przyciągać do siebie płeć przeciwną – Elon Musk był dwukrotnie żonaty i miał parę dziewczyn.
Justine Musk (Wilson) (2000 – 2008) – pierwsza żona Muska, którą poznał w kanadyjskim Queen’s University. Obecnie pisarka fantasy, mimo rozwodu pozostaje w dobrej relacji z Muskiem i wspólnie dbają o dzieci
Talulah Riley (2010 – 2012; 2013 – 2016) – druga żona to brytyjska aktorka, znana m.in. z "Dumy i uprzedzenia" (2005 r.). Musk poznał ją w londyńskim klubie w 2008 roku. Poprosił ją o rękę dwa lata później, mimo 20-letniej różnicy wieku. Musk tweetował o ich rozwodzie, potem para znów zeszła się w 2013 r., ale związek nie przetrwał.
Amber Heard – aktorka była z Muskiem ok. roku w 2016 r., po jej rozwodzie z Johnnym Deppem.
Grimes – wokalistka, dziewczyna Muska, z którą zaczął chodzić w 2018 roku. W 2020 r. zaszła z miliarderem w ciążę. Ze związku narodził się syn – X Æ A-12 Musk. Musk i Grimes rozstali się po trzech latach. W 2022 r. Grimes wskazała że para znów jest razem i mają drugie dziecko. Po publikacji faktu w mediach mieli znów się rozstać
Natasha Bassett – pojawiły się plotki, że Musk był z australijską aktorką po rozstaniu z Grimes
Elon Musk ma siedmioro dzieci. To kolejno:
Nevada Alexander Musk (ur. 2002 r., z Justine Musk) – pierwszy syn Muska, zmarł śmiercią łóżeczkową w wieku 10 tygodni
Griffin i Xavier Musk (ur. 2004 r., z Justine Musk) – dwójka synów bliźniaków
Damian, Saxon i Kai Musk (ur. 2006 r., z Justine Musk) – trojaczki, także synowie
X Æ 12 lub X Æ Xii (ur. 2020 r., z Grimes) – syn, którego nietypowe imię obiegło świat. Drugi człon pochodzi od ulubionego samolotu Muska – szpiegowskiego A-12. Prawo Kalifornii nie pozwala na numery w imionach, dlatego 12 zmieniono na Aii
Exa Dark Sideræl Musk, "Y" (ur. grudzień 2021 r. technicznie z Grimes) – córka Muska i Grimes noszona przez surogatkę, której narodzenie nie było publiczne aż do wywiadu Grimes z marca 2022 r.