Przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele parokrotnie straszyli, że banki muszą podwyższyć oprocentowanie lokat i depozytów, albo rząd wprowadzi ustawę, która je do tego przymusi. Rzecznik rządu właśnie potwierdził, że interwencji ne będzie. Co na to banki?
Rząd: nie będzie ustawy podwyższającej oprocentowanie lokat i depozytów
Rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany o plany rządu ws. podwyżek oprocentowania lokat i depozytów. Wskazał on, że "sektor bankowy wreszcie się obudził".
– Cieszę się, że prezesi banków się obudzili i zareagowali na ten apel i że nie ma przez to konieczności interwencji ustawodawczej, bo głos rozsądku, który został skierowany do nich, okazał się na szczęście skuteczny – przekonywał cytowany przez PAP polityk.
Po wcześniejszych apelach rządu część banków jak ING, Alior Bank, Getin Noble Bank już wprowadziła podwyżki depozytów. Pekao i inne zapowiedziały, że zrobią to w najbliższym czasie.
Müller dodał, że rząd będzie bacznie obserwował poczynania innych banków.
– Na szczęście te duże banki, również te, na które wpływ ma Skarb Państwa, czyli PKO BP, Bank Pekao SA dały dużo lepsze oferty, niż było to wcześniej. Nie wyobrażam sobie, żeby inne banki zrobiły inaczej, bo zaraz po prostu konkurencja ich przegoni – ocenił.
Dziennikarze wskazują, że poziom 4-6 proc., który zaczęły oferować banki, nadal jest mocno poniżej poziomu inflacji. Eksperci prognozują, że szczyt inflacji może wynieść nawet 17 proc. Próżno szukać na rynku oferty, która by przed tym broniła.
Morawiecki o nowych obligacjach dla oszcżedzających
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, premier Mateusz Morawiecki ogłosił na Impact'22 szczegóły zapowiadanego planu dla oszczędzających.
– Zaproponujemy roczne obligacje detaliczne z oprocentowaniem równym stopie referencyjnej NBP – wskazał premier Mateusz Morawiecki podczas przemówienia na kongresie Impact'22.
Polityk wskazał, że nowy typ obligacji jest propozycją Ministerstwa Finansów. Mają one być "korzystne dla Polaków i będą wyznaczać benchmark" dla innych instytucji finansowych. Obecnie stopa NBP wynosi 5,25 proc.
To jednak nie wszystko, bo z prezentacji premiera wynika, że MF zaproponuje też obligacje dwuletnie z marżą wychodzacą ponad stopę referencyjną.
Szczegóły oferty ministerstwa mamy poznać już w przyszłym tygodniu. Nowe papiery wartościowe trafią zaś do sprzedaży od czerwca 2022 r.