Już za miesiąc każdy naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł sprawdzić stan konta każdego posiadacza rachunku w Polsce. Kwestia nowych uprawnień dla skarbówki budzi wiele kontrowersji. Padają słowa o potencjalnych nadużyciach Krajowej Administracji Skarbowej.
Od 1 lipca każdy naczelnik Urzędu Skarbowego w Polsce będzie mógł zażądać od banku wydania informacji w sprawie dowolnej osoby. Nawet takiej, która nie ma statusu podejrzanego w jakiejkolwiek sprawie. Jak wyjaśnialiśmy w INNPoland, do tej pory prześwietlić komuś konto mógł na przykład prokurator, ale tylko w stosunku do osoby ze statusem podejrzanej.
Skarbówka zajrzy ci na konto
Ze zmiany słowa "podejrzany" na "osoba fizyczna" w art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, każdy, o kogo zapyta skarbówka, będzie miał de facto status podejrzanego. W efekcie urzędnicy dostaną informacje o jego posiadanych lub współposiadanych rachunkach bankowych, pełnomocnictwach do kont, włącznie z wpływami, obciążeniami oraz nadawców i odbiorców przelewów.
W pakiecie skarbówka dostanie wszelkie informacje o lokatach, obligacjach, akcjach, kredytach i pożyczkach (oraz celach na jakie zostały udzielone), a także umowach dotyczących udostępniania skrytek sejfowych oraz ich historii.
Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie zmian
W sprawie kontrowersyjnego przepisu zabrał głos nowy dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.
Jak zaznaczał w rozmowie z "Rzeczpospolitą", zmieniony art. 48 ustawy o KAS nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami stanowiącymi przedmiot postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa.
– Podatnicy nie muszą się obawiać o nadużywanie wprowadzonej zmiany, bowiem w okresie już obowiązujących regulacji nie stwierdzono ich nadużywania. Dane przekazywane przez banki chronione są tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ordynacji podatkowej – wyjaśniał.
Zbaraszczuk poinformował również, że w resorcie finansów trwa ponowna analiza przepisu, która uwzględnia uwagi zgłoszone do jego treści. Jej celem jest zmiana kontrowersyjnego rozwiązania.
Czytaj także:
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Jestem redaktorem prowadzącym INNPoland.pl. Pracowałem m.in. dla Vice, newonce, naTemat i Next.gazeta.pl. W INN piszę swoje "rakoszyzmy". Prywatnie tworzę własne "Walden" w nadwarciańskim zaciszu. Poza tym co jakiś czas studiuję coś nowego.