Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
Google Maps z danymi o jakości powietrza
Google Maps są ciągle rozwijane o nowe funkcje dedykowane najróżniejszym użytkownikom. Są już nieocenione dla kierowców, ale też przydatne dla rowerzystów i pieszych oraz pasażerów komunikacji miejskiej. Najnowsza funkcja, raportowanie jakości powietrza i poziomu smogu, także ma pomóc mieszańcom dużych miast – pisze Next Gazeta.
W najnowszym wpisie na oficjalnym blogu firma informuje, że w aplikacji pojawi się nakładka zbierająca dane z czujników jakości powietrza. Na razie funkcja jest testowana w USA, a następnie będzie rozwijana na kolejne kraje.
Nowa funkcja a wyeliminować potrzebę posiadania osobnych aplikacji dedykowanych jakości powietrza i wyświetlać najpotrzebniejsze dane wprost w mapowym "kombajnie" Google'a. Dane przedstawione są w formacie AQI (im mniejsza wartość, tym lepsze powietrze). Standardowo użyto też komunikacji kolorami – zielony, pomarańczowy, czerwony.
Udogodnienie ma wykorzystywać rządowe i niezależne sieci badania jakości powietrza. W USA są to dane z Agencji Ochrony Środowiska oraz z sieci czujników PurpleAir.
Warszawa z zakazem palenia węglem
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, Od 1 października 2023 roku Warszawa ma być wolna od węgla - tego paliwa nie będzie można już używać. 5 lat później węgiel ma przestać być wykorzystywany w podwarszawskich gminach.
Na sesji Sejmiku województwa mazowieckiego radni głosami 26:22 przegłosowali wprowadzenie zakazu spalania węgla: w Warszawie od 1 października 2023, w "obwarzanku" warszawskim od 2028 roku.
Dodatkowo nowelizacja Uchwały Antysmogowej wprowadza zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do ciepła miejskiego. Poza tym zapisem uchwała nie zakazuje spalania drewna ani w kominkach, ani kotłach – to efekt kompromisu jaki powstał w procesie konsultacji społecznych. W projekcie uchwały zapisano zakaz spalania węgla: w Warszawie od 1 października 2023 r. i w "obwarzanku" warszawskim od 1.01.2028 r. W uchwale zapisano również zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych budynkach, które mają możliwość podłączenia do ciepła miejskiego, co wstrzymuje instalowanie kominków w nowych budynkach wielorodzinnych.
Zapis ten w praktyce nie będzie dotyczyć domów jednorodzinnych, ponieważ ich podłączenie do sieci miejskiej jest zazwyczaj ekonomicznie nieopłacalne i trudne technicznie.
- To bardzo ważny dzień dla Warszawiaków i mieszkańców gmin okalających stolicę – decyzję radnych skomentował Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego i lider Warszawy Bez Smogu.
- Szanse na oddychanie czystym powietrzem w stolicy w kolejnych sezonach grzewczych właśnie znacząco wzrosły. Gratulujemy radnym Sejmiku tak fundamentalnej i przełomowej decyzji. To również decyzja mająca wymiar symboliczny – w stolicy państwa uzależnionego od węgla nie będzie można spalać tego paliwa - dodał.