logo
Dodatek węglowy fot. 123rf.com
Reklama.

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

W ubiegły piątek (22 lipca) Sejm przegłosował projekt ustawy o dodatku węglowym, a atmosfera w trakcie posiedzenia była wyjątkowo nerwowa. Teraz nad dokumentem pochylą się senatorowie.

Dodatek węglowy nie tylko na węgiel

Jak już pisaliśmy w INNPoland.pl, pomysł wprowadzenia dodatku węglowego poruszył opinię publiczną. Rząd planuje rozdać po 3 tys. zł gospodarstwom domowym, dla którym głównym źródłem ogrzewania są: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe.

Autor projektu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, tłumaczy, że warunkiem jest zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. To niejedyne kryterium — po dodatek węglowy będą mogły zgłaszać się wyłącznie osoby, które wpisały źródło ogrzewania do Centralnego Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Wątpliwości ekspertów i polityków opozycji budzi fakt, że państwo w żaden sposób nie sprawdzi, na co tak naprawdę beneficjent przeznaczy dodatek węglowy. 3 tys. zł będzie można wydać na węgiel lub na dowolny inny cel.

Dziurawa ustawa. Polacy już poprawiają deklaracje

To nie jedyny problem z nową ustawą. W przepisach pojawiła się także ogromna luka, na co zwraca uwagę "Dziennik Gazeta Prawna". Okazuje się bowiem, że weryfikacja deklaracji do CEEB, uprawniających do otrzymania dodatku węglowego, jest wyjątkowo trudna.

W czym tkwi problem? W deklaracjach, które składali Polacy, nie jest wyszczególnione, jakie urządzenie jest głównym źródłem ogrzewania. Samorządowiec, z którym rozmawiał "DGP" wskazuje, że urzędnicy nie wiedzą, jak mają dokonać oceny i przyznać lub pozbawić wnioskodawcę dodatku węglowego, skoro w CEEB nie ma takich informacji.

MKiŚ wskazuje, że osoby zainteresowane muszą samodzielnie wskazać, co jest głównym źródłem pod groźbą odpowiedzialności karnej. Jednak możliwości weryfikacji stanu faktycznego są bardzo ograniczone.

W rezultacie Polacy już zaczęli nanosić poprawki na wcześniej złożone deklaracje do CEEB. Wszystko po to, aby dostać od państwa kolejną dopłatę — tym bardziej że już nie tylko eksperci, lecz także sam premier Mateusz Morawiecki ostrzega, że czekają nas "trudne najbliższe tygodnie i miesiące".

Jaki jest cel CEEB?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to system informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce, który został uruchomiony w ubiegłym roku. W przypadku źródła ciepła i spalania paliw uruchomionego przed 1 lipca 2021 r. obywatele mieli czas na złożenie deklaracji do 30 czerwca 2022 r.

Zaświadczenie o źródle ogrzewania musieli składać zarówno właściciele domów, jak i zarządcy budynków wielolokalowych. Dotyczyło to budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

Po co wprowadzono ten system? W ewidencji znajdują się informacje dotyczące wymiany kotłów i termomodernizacji. Dzięki temu praca administracji centralnej i samorządowej w zakresie planowania krótko i długoterminowej polityki niskoemisyjnej ma być ułatwiona — dane z CEEB pozwalają ocenić, w których gminach należy zintensyfikować programy np. wymiany pieców.

Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl