INNPoland_avatar

Tu stanie pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Pomieści 10 reaktorów

Krzysztof Sobiepan

29 lipca 2022, 18:08 · 3 minuty czytania
To już pewne, że w województwie dolnośląskim stanie pierwsza działająca w pełnej skali elektrownia atomowa. List intencyjny wskazuje, że powstanie w pionierskiej technologii SMR, która polega na generacji prądu za pomocą dużej liczby małych reaktorów. W nowej placówce planowanych jest ich aż 10.


Tu stanie pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Pomieści 10 reaktorów

Krzysztof Sobiepan
29 lipca 2022, 18:08 • 1 minuta czytania
To już pewne, że w województwie dolnośląskim stanie pierwsza działająca w pełnej skali elektrownia atomowa. List intencyjny wskazuje, że powstanie w pionierskiej technologii SMR, która polega na generacji prądu za pomocą dużej liczby małych reaktorów. W nowej placówce planowanych jest ich aż 10.
Elektrownia atomowa stanie w pod Legnicą Fot. pixabay.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce stanie pod Legnicą

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, DB Energy i Last Energy Polska podpisały porozumienie w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Ma ona zaopatrywać w zeroemisyjny prąd spółki działające w ramach legnickiej strefy.


Jak przypomina Onet.pl, to kontynuacja działań z czerwca br., gdy te same spółki podpisały protokół uzgodnień w zakresie rozwoju SMR (ang. Small Modular Reactors) na rzecz zakładów przemysłowych.

Czym jest SMR? Jak wskazuje nazwa, chodzi o małe modułowe elektrownie jądrowe. Technika polega na użyciu większej liczby stosunkowo małych reaktorów. W Legnicy będzie ich aż 10.

SMR jest dość nową techniką, a Polska jest jednym z pierwszych krajów, który zamierza ją zaadaptować. Asem w rękawie elektrowni modułowych jest oferowanie czystej energii po konkurencyjnej cenie.

Last Energy to spółka amerykańska, która w projekcie jest zarówno inwestorem, deweloperem jak i operatorem tego typu elektrowni jądrowych. Zaoferuje opiekę od A do Z – będą to działania od koncepcji projektu, przez budowę, po obsługę, a nawet utylizację paliwa.

Nowe rozwiązanie może pozwolić na bezpieczne, stabilne i bezemisyjne źródło energii dla fabryk zlokalizowanych na terenie Strefy. Robimy kolejny krok nie tylko w stronę zielonej energii, ale też wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego.Przemysław BożekPrezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Gdzie pierwsza elektrownia atomowa w Polsce?

O miano "pierwszej w Polsce elektrowni atomowej" ściga się parę lokalizacji. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, jeszcze w grudniu ubiegłego roku szumnie ogłoszono lokalizację pierwszej elektrowni… w innym miejscu i budowanej przez inną spółkę.

Jak poinformowała spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, to nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza elektrownia.

"Lokalizację nazwaną 'Lubiatowo-Kopalino' wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku bezprecedensowych w skali Polski bardzo szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych, które wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców. Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych" – podano w informacji prasowej.

O wskazaniu preferowanej lokalizacji budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce pochlebnie wypowiadali się przedstawiciele rządu, cytowani w komunikacie – minister klimatu Anna Moskwa i Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury.

– Polska dąży do dywersyfikacji swojego miksu energetycznego, a wskazanie preferowanej lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest tego dowodem. Wykorzystanie tego bezpiecznego, zeroemisyjnego i stabilnego źródła wytwarzania energii, jakim jest energia jądrowa, zapowiadaliśmy od początku i potwierdziliśmy w strategicznych dokumentach m.in. w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku i Programie Polskiej Energetyki Jądrowej – powiedział Naimski.

Na początku procesu wyboru lokalizacji rozpatrywano 92 potencjalne miejsca. Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe.