INNPoland_avatar

Gdzie będzie widać Perseidy? W tym roku czeka nas dodatkowe wyzwanie [PORADNIK]

Krzysztof Sobiepan

10 sierpnia 2022, 16:50 · 3 minuty czytania
Noc spadających gwiazd już w ten weekend! W noc z 12 na 13 sierpnia (sobota) będzie można obserwować największą aktywność roju Perseidów. To szybkie meteory zostawiające za sobą smugi widoczne gołym okiem. W tym roku obserwacja będzie nieco inna, bo Księżyc spłatał nam figla.


Gdzie będzie widać Perseidy? W tym roku czeka nas dodatkowe wyzwanie [PORADNIK]

Krzysztof Sobiepan
10 sierpnia 2022, 16:50 • 1 minuta czytania
Noc spadających gwiazd już w ten weekend! W noc z 12 na 13 sierpnia (sobota) będzie można obserwować największą aktywność roju Perseidów. To szybkie meteory zostawiające za sobą smugi widoczne gołym okiem. W tym roku obserwacja będzie nieco inna, bo Księżyc spłatał nam figla.
Rój Perseidów będzie najaktywniejszy 13 sierpnia Fot. Srecko Niketic/Xinhua News/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Noc spadających gwiazd w 2022 r. będzie miała miejsce 12/13 sierpnia, najlepsze godziny wypadną w sobotę nad ranem
  • W tym roku rój meteorów będzie nieco trudniej obserwować, bo wypada wtedy pełnia Księżyca, która może przyćmić niektóre okazy
  • Jak obserwować spadające gwiazdy? Można to robić gołym okiem lub lornetką, ale najważniejsze jest dość ciemne otoczenie

Kiedy oglądać Perseidy?

Noc spadających gwiazd w 2022 r. zacznie się 12/13 sierpnia (noc z piątku na sobotę). Nad ranem w sobotę rój osiągnie największą aktywność, co pozwoli na najłatwiejszą obserwację zjawiska gołym okiem. Oglądać je można jednak też w innych porach nocy z 12 na 13 sierpnia, a nawet w noc poprzedzającą i następującą.

Cała aktywność roju Perseidów przypada w tym roku na okres od połowy lipca do 24 sierpnia. Jak pisze serwis Nauka w Polsce, weekendowe warunki do obserwacji spadających gwiazd nie będą idealne, bo na noc 12 sierpnia przypada superpełnia Księżyca.

W najlepszych warunkach obserwatorzy mogliby widzieć na niebie nawet 100 meteorów w godzinę. Odbite światło niestety będzie zakłócać widoczność, co sprawi, że zauważymy tylko najjaśniejsze okazy.

Choć Perseidy można oglądać gołym okiem, to w tym roku może się przydać lornetka lub inna pomoc.

Jak najlepiej oglądać Perseidy?

Przedłużone trasy Perseidów "wybiegają" z gwiazdozbioru Perseusza, ale ich tory będą się przesuwać też do Kasjopei i Żyrafy.

Meteory wychodzą z tzw. radiantu (przecięcia wszystkich ich tras po teoretycznym ich przedłużeniu) i roznoszą się po całym niebie. Z tego powodu patrzenie na gwiazdozbiór nie jest najlepszym sposobem na zobaczenie zjawiska. Eksperci polecają spoglądanie na obszar przesunięty o kilkadziesiąt stopni względem radiantu.

Przy oglądaniu Perseidów przyda się też wprawne oko i czujność. Są to bowiem meteory szybkie, które zostawiają ze sobą ślad tylko na krótki czas. Właśnie dlatego obserwujemy je w porze największej aktywności – wtedy mamy po prostu największą szansę na zobaczenie czegoś zjawiskowego.

Gdzie oglądać spadające gwiazdy?

Choć Księżyc spłatał nam w tym roku psikusa, to zalecenia są wciąż te same. Najlepsze miejsce do oglądania Perseidów to takie, gdzie prawie nie ma innego światła.

Im ciemniej, tym lepiej. Zjawisko może być ciężko oglądać w centrach miast i okolicach mocno zanieczyszczonych światłem w nocy. Należy unikać lamp i skupisk ludzkich. Jednym z najlepszych miejsc do oglądania roju spadających gwiazd są góry i tereny niezabudowane.

Jak wyglądają Perseidy?

Roje Perseidów to zjawisko cykliczne i jak pisaliśmy w INNPoland.pl, w ubiegłym roku Polce udało się uchwycić rzadkie zjawisko.

Na publikację na facebookowej stronie NASA trzeba zazwyczaj trochę zaczekać, nawet jeśli udało nam się uchwycić naprawdę fascynujące obrazy. Tylko w wyjątkowych przypadkach administratorzy decydują się wyróżnić fotografie, które powstały niedawno.

Praca Marzeny Rogozińskiej zwróciła uwagę NASA w ciągu zaledwie jednej dobry, publikując na profilu Astronomy Picture of the Day (APOD) na Fabebooku. Astrografka wykonała je podczas nocy spadających gwiazd, która w ubiegłym roku przypadła na 12 sierpnia.

Udało jej się uchwycić fascynujące zjawisko. Bolid to niezwykle rzadki meteor o ogromnej jasności. Ukazał się w trakcie roju Perseidów o godzinie 01:02, pomiędzy gwiazdozbiorem Kasjopeja a Galaktyką w Andromedzie, na tle Drogi Mlecznej.

Czytaj także: https://innpoland.pl/170737,co-dzieje-sie-z-ogniem-w-kosmosie-zobaczcie-to-na-zdjeciu-nasa