INNPoland_avatar

Fatalne dane o polskiej gospodarce, włączamy "ostry hamulec". Najgorszy wynik w Europie

Maria Glinka

17 sierpnia 2022, 12:45 · 2 minuty czytania
Z GUS napływają niepokojące dane o stanie polskiej gospodarki. Choć w porównaniu do ubiegłego roku PKB wzrósł, to ujęciu kwartalnym mamy do czynienia ze spadkiem o ponad 2 proc. To najgorszy wynik w Europie.


Fatalne dane o polskiej gospodarce, włączamy "ostry hamulec". Najgorszy wynik w Europie

Maria Glinka
17 sierpnia 2022, 12:45 • 1 minuta czytania
Z GUS napływają niepokojące dane o stanie polskiej gospodarki. Choć w porównaniu do ubiegłego roku PKB wzrósł, to ujęciu kwartalnym mamy do czynienia ze spadkiem o ponad 2 proc. To najgorszy wynik w Europie.
Nowe dane o PKB Polski Jan Graczynski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • GUS podał w szybkim szacunku, że PKB Polski urósł o 5,3 proc. rok do roku i spadł o 2,3 proc. kwartał do kwartału
  • Ostateczne wyniki ujrzą światło dzienne pod koniec sierpnia
  • Wstępne dane wskazują, że Polska zanotowała największy spadek PKB w Europie w ujęciu kwartał do kwartału, niepokojący wynik zanotowała też Łotwa

PKB urósł, ale zaskoczył ekonomistów. Tak niskiego wzrostu się nie spodziewali

W środę 17 sierpnia Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował szybki szacunek dotyczący PKB Polski. W II kwartale 2022 r. wskaźnik wzrósł o 5,3 proc. rdr. Dla porównania w I kwartale PKB zwiększył się o 8,5 proc. rdr.

Najnowsze wyliczenia GUS pokrywają się z najbardziej pesymistycznymi prognozami ekonomistów. Z ich szacunków wynikało, że PKB wzrósł od 5,2 do 7,4 proc. rdr. Średnia oscylowała wokół 6,3 proc., czyli znacznie powyżej wyliczeń zaprezentowanych przez GUS.

Dane będą jeszcze korygowane, a ostateczny PKB Polski poznamy dopiero 31 sierpnia 2022 r. Jednak już wstępne wyliczenia budzą niepokój — po raz ostatni gorszy wynik zarejestrowano w I kwartale 2021 r., gdy GUS informował o spadku w ujęciu rok do roku.

Polska w europejskim ogonie. Tak rośnie PKB w innych państwach europejskich

To nie jedyny alarmujący sygnał — martwią także wyliczenia w ujęciu kwartał do kwartału. GUS podał, że w II kwartale 2022 r. PKB Polski spadł o 2,3 proc. w porównaniu do I kwartału tego samego roku.

Tak słaby wynik plasuje Polskę na samym końcu europejskiego rankingu PKB w kontekście kwartalnym. Żadne państwo ze Starego Kontynentu nie zanotowało większego spadku w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy tego roku.

Na drugim miejscu od końca, tuż nad Polską, znalazła się Łotwa. Najnowsze wyliczenia wskazują, że PKB tego kraju bałtyckiego spadł o 1,4 proc. kdk.

Poza Polską i Łotwą tylko dwa państwa europejskie zanotowały spadki. To Litwa, gdzie PKB zmniejszył się o 0,4 proc. kdk., a także Portugalia, gdzie wskaźnik spadł o 0,2 proc. kdk.

Wszystkie pozostałe państwa, zarówno te, które należą do Unii Europejskiej, jak i te, które pozostają po strukturami Wspólnoty, rejestrują wzrosty w porównaniu do początku tego roku. Najbardziej zwiększył się PKB Holandii (o 2,6 proc. kdk.). Na drugim miejscu uplasowała się Rumunia, która odnotowała wzrost o 2,1 proc. kdk. Trzecia lokata przypadła Szwecji, której PKB zwiększyło się o 1,4 proc. kdk.

Gorzej niż sąsiedzi z Południa i poniżej średniej unijnej

Jak kształtuje się PKB u naszych sąsiadów? W Niemczech wskaźnik utrzymuje się na dokładnie tym samym poziomie co w I kwartale br. Z kolei Czechy zanotowały wzrost o 0,2 proc. kdk., a Słowacja — o 0,4 kdk.

Wynik Polski jest także zdecydowanie niższy niż średnia unijna. Z najnowszych szacunków wynika, że uśredniony wzrost PKB w ujęciu kwartalnym dla wszystkich państw członkowskich wynosił 0,6 proc. Identyczny wynik zanotowała strefa euro.

Czytaj także: https://innpoland.pl/182431,kolejne-spadki-polskiego-przemyslu