INNPoland_avatar

Pieniądze za węgiel dla emerytów. Wiemy, kto może liczyć na wypłatę środków

Natalia Bartnik

15 września 2022, 10:41 · 2 minuty czytania
W obecnym kryzysie każde wsparcie jest na wagę złota. Mogą na nie liczyć emeryci i renciści - za to, że pobierali za darmo węgiel, dostaną teraz dodatkowe pieniądze. Paradoksalnie wyższa cena węgla bardziej im się opłaca, bo oznacza wyższą kwotę świadczenia.


Pieniądze za węgiel dla emerytów. Wiemy, kto może liczyć na wypłatę środków

Natalia Bartnik
15 września 2022, 10:41 • 1 minuta czytania
W obecnym kryzysie każde wsparcie jest na wagę złota. Mogą na nie liczyć emeryci i renciści - za to, że pobierali za darmo węgiel, dostaną teraz dodatkowe pieniądze. Paradoksalnie wyższa cena węgla bardziej im się opłaca, bo oznacza wyższą kwotę świadczenia.
Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów z tytułu darmowego węgla Bartłomiej Magierowski / East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Emeryci i renciści otrzymają dodatkowe pieniądze za darmowe pobieranie węgla
  • Ile dostaniesz? To zależy, ile pobierałeś węgla i jaką ma teraz cenę
  • Wniosku nie wyślesz sam - zrobi to Twoje przedsiębiorstwo górnicze

Jeśli w ramach części wynagrodzenia otrzymywałeś darmowy węgiel, a obecnie jesteś emerytem lub rencistą, może przysługiwać ci z tego tytułu ekwiwalent pieniężny. Czy możesz się o niego ubiegać? Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego przewiduje dodatkowe świadczenie dla osób, którym:

  • przyznano emeryturę oraz rentę przed 1 stycznia 2007 r i które były wówczas uprawnione do pobierania darmowego węgla ze zlikwidowanych kopalń
  • ustało, a potem zostało przywrócone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, którą przyznano im na czas określony (razem z ekwiwalentem pieniężnym wypłacanym przez ZUS)
  • wypłacano rentę z tytułu niezdolności do pracy razem z ekwiwalentem pieniężnym, a obecnie są na emeryturze
  • ZUS przyznał i wypłacał ekwiwalent pieniężny zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 1999 do 31 grudnia 2007 r.

Na pieniądze z dodatku mogą liczyć także m.in. wdowy i sieroty, które mają ustalone prawo do pobierania renty rodzinnej po byłym pracowniku zlikwidowanych kopalń. Ekwiwalent za węgiel będzie także wypłacany pracownikom likwidowanej kopalni, należącej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu, którzy przeszli na emeryturę lub rentę

Im droższy węgiel, tym... lepiej?

Pierwszy wniosek do ZUS-u w tej sprawie składa przedsiębiorstwo górnicze danego emeryta lub rencisty, któremu przyznało prawo do pobierania darmowego węgla. We wniosku musi zostać określona kwota oraz czas, w którym będzie wypłacana. Były pracownik kopalni będzie otrzymywał ekwiwalent pieniężny razem z pobieraną obecnie rentą bądź emeryturą. W jaki sposób oblicza się, ile on wyniesie?

Ilość przyznanego wcześniej darmowego węgla zostaje pomnożona przez jego cenę zbytu. Tą ostatnią ogłasza minister energii w "Monitorze Polskim" do 20 stycznia bieżącego roku.

Emerytowani górnicy wciąż mają pewne przywileje

Ale to nie jedyna forma wsparcia, na jaką mogą liczyć byli pracownicy kopalń. Jak już pisaliśmy w INNPoland, Polska Grupa Górnicza postanowiła wyjść naprzeciw emerytom górniczym, którzy nie potrafią kupić węgla na jej stronie internetowej. Dla danego gospodarstwa przewiduje pomoc jednorazową.

Do wniosku z uzasadnieniem trzeba dołączyć wydruk z CEEB albo potwierdzenie, że lokal faktycznie jest ogrzewany indywidualnym piecem węglowym, plus adres kopalni, z której się go odbierze, oraz sortyment węgla.

PGG informuje, że każdemu przypadną trzy tony. Są jednak dwa "ale": wnioski można składać tylko do 31 października, a sama oferta nie dotyczy emerytów, którzy już kupili węgiel w PGG.

Czytaj także: https://innpoland.pl/183925,jak-kupic-wegiel-na-pgg-uruchamia-sprzedaz-dla-emerytow