INNPoland_avatar

Tragiczna wiadomość dla kupujących mieszkania. Wiemy, co z cenami w budowlance

Paweł Orlikowski

20 września 2022, 14:17 · 2 minuty czytania
Niższe ceny mieszkań i niższe koszy budowy domów? Nic z tego. Najnowsze dane GUS mówią jasno, ceny w budowlance znowu poszły w górę. W ciągu roku wzrosły aż o 13,8 proc. A to oznacza, że na rynku nieruchomości nie możemy spodziewać się szybkiego spadku cen.


Tragiczna wiadomość dla kupujących mieszkania. Wiemy, co z cenami w budowlance

Paweł Orlikowski
20 września 2022, 14:17 • 1 minuta czytania
Niższe ceny mieszkań i niższe koszy budowy domów? Nic z tego. Najnowsze dane GUS mówią jasno, ceny w budowlance znowu poszły w górę. W ciągu roku wzrosły aż o 13,8 proc. A to oznacza, że na rynku nieruchomości nie możemy spodziewać się szybkiego spadku cen.
Ceny w budowlance znowu wzrosły. Nie ma mowy o tańszych mieszkaniach i niższych kosztach budów Fot. Arkadiusz Ziółek/ East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Ceny w budowlance wzrosły zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym
  • Najnowsze dane GUS oznaczają, że nie ma mowy o niższych cenach mieszkań i taniejących kosztach budów
  • Koszty produkcji budowlano-montażowej wzrosły w rok o 13,8 proc.

Nie ma mowy o żadnej bańce na ryku nieruchomości, a tym bardziej jej pękaniu. Ceny nieruchomości rosną, bo z miesiąca na miesiąc coraz droższe stajają się materiały budowlane, a co za tym, więcej płacimy za budowy i remonty.

"Według wstępnych danych, w sierpniu 2022 r. ceny produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wzrosły o 13,8 proc., a w porównaniu z lipcem 2022 r. - o 0,8 proc." – podaje Główny Urząd Statystyczny.

Z najnowszych danych GUS wynika, że "w sierpniu 2022 r. w stosunku do lipca 2022 r. zanotowano wzrost cen budowy budynków oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej po 0,9 proc., a także robót budowlanych specjalistycznych - o 0,7 proc.". 

W porównaniu z sierpniem 2021 r. ceny budowy budynków wzrosły o 14,9 proc., budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 14 proc., a robót budowlanych specjalistycznych – o 12,1 proc. 

Od marca 2021 r. obserwuje się rosnący trend w dynamice cen produkcji budowlano-montażowej w skali roku, choć z reguły w lipcu i sierpniu wzrost tyh cen jest nieco wolniejszy niż w pozostałych miesiącach - podał GUS.

Drożeje nie tylko budowa, ale i remont

Ogólny trend na rynku budownictwa to problem rosnących cen materiałów, potęgowanych rosnącą inflacją, wojną w Ukrainie, ale i rosnącymi kosztami pracowniczymi, a także brakiem rąk do pracy.

To wszystko sprawia, że drożeje nie tylko budowa nowych mieszkań i domów, ale także remontowanie już istniejących. Jak pisaliśmy w INNPoland, z raportu opublikowanego przez Grupę PSB Handel wynika, że niektóre materiały budowlane są droższe o ponad 50 proc. w porównaniu do lipca 2021 r.

Remont starego lokum lub wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim to już nie lada wydatek. Za płytki, łazienki i kuchnie trzeba zapłacić o 24 proc. więcej. Instalacje i ogrzewanie podrożały o 22 proc. O tyle samo wzrosły ceny farb i lakierów.

Najbardziej podrożały izolacje termiczne - o 51 proc. rdr. Na dużo większy wydatek muszą przygotować się także wszyscy, którzy planują wymianę ścian czy montaż komina (wzrost o 46 proc.).

Za cement i wapno trzeba zapłacić o 39 proc. więcej niż przed rokiem, a za dach i rynny — o 37 proc. Koszty stolarki wzrosły o 28 proc.

Raport wskazuje, że dużo droższe jest także wyposażenie, bez którego trudno wyobrazić sobie np. domową kuchnię. Za AGD i elementy wyposażenia wnętrza trzeba zapłacić o 18 proc. więcej niż przed rokiem.