INNPoland_avatar

Nie każdego będzie stać na remont. Drożeją materiały budowlane, zwłaszcza jeden

Maria Glinka

09 sierpnia 2022, 10:26 · 3 minuty czytania
Ceny materiałów budowlanych rosną — wynika z raportu opublikowanego przez Grupę PSB Handel. Niektóre z nich podrożały w ciągu roku o ponad połowę. To złe informacje nie tylko dla osób planujących remont, lecz także zakup mieszkania.


Nie każdego będzie stać na remont. Drożeją materiały budowlane, zwłaszcza jeden

Maria Glinka
09 sierpnia 2022, 10:26 • 1 minuta czytania
Ceny materiałów budowlanych rosną — wynika z raportu opublikowanego przez Grupę PSB Handel. Niektóre z nich podrożały w ciągu roku o ponad połowę. To złe informacje nie tylko dla osób planujących remont, lecz także zakup mieszkania.
Rosną ceny materiałów budowlanych JACEK DOMINSKI/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Materiały budowlane drożeją co najmniej trzeci miesiąc z rzędu
  • Największa podwyżka dotyczy izolacji termicznych
  • Materiały budowlane drożeją m.in. z powodu pandemii, inflacji, wojny w Ukrainie i niedoborów surowców

Materiały budowlane coraz droższe

Za utrzymanie domu płacimy coraz więcej — rosną bowiem opłaty np. za ogrzewanie. Jednak okazuje się, że za wybudowanie lub wykończenie własnych czterech kątów też trzeba zapłacić więcej.

Dlaczego? Z powodu rosnących cen materiałów budowlanych. To niedobre informacje zarówno dla osób, które szukają mieszkania u deweloperów, jak i dla wszystkich, którzy planują remont.

Z poniedziałkowego raportu opublikowanego przez Grupę PSB Handel wynika, że niektóre materiały budowlane są droższe o ponad 50 proc. w porównaniu do lipca 2021 r. Najbardziej podrożały izolacje termiczne - o 51 proc. rdr.

Na dużo większy wydatek muszą przygotować się także wszyscy, którzy planują wymianę ścian czy montaż komina (wzrost o 46 proc.). Za cement i wapno trzeba zapłacić o 39 proc. więcej niż przed rokiem, a za dach i rynny — o 37 proc. Koszty stolarki poskoczyły o 28 proc.

Osoby planujące remont starego lokum lub lokatorzy, którzy zabrali się za wykańczanie mieszkania, również są narażeni na dużo większe wydatki. Za płytki, łazienki i kuchnie trzeba zapłacić o 24 proc. więcej. Instalacje i ogrzewanie podrożały o 22 proc. Nie wszyscy będą mogli pozwolić sobie nawet na pomalowanie ścian, bo o tyle samo wzrosły ceny farb i lakierów.

Raport wskazuje, że dużo droższe jest także wyposażenie, bez którego trudno wyobrazić sobie np. domową kuchnię. Za AGD i elementy wyposażenia wnętrza trzeba zapłacić o 18 proc. niż w lipcu ubiegłego roku.

Portal money.pl podaje, że uśredniony wzrost cen w sklepach i składach budowlanych był w lipcu 2022 r. wyższy o 34 proc. Oznacza to, że tendencja wzrostowa utrzymuje się na dość stabilnym poziomie — w czerwcu ceny podskoczyły o 32 proc., a w maju — o 34 proc. w porównaniu do analogicznych miesięcy w zeszłym roku.

Dlaczego materiały budowlane drożeją?

Wysokie ceny materiałów budowlanych to wypadkowa kilku czynników. Zdaniem eksportów przyczyn należy upatrywać w pandemii COVID-19 i wojnie w Ukrainie. W rezultacie zmagamy się bowiem z niedoborem surowców — i jak się okazuje, nie tylko węgiel stał się utrapieniem.

Poza tym nie można zapominać o inflacji, która podnosi koszty budowy i remontów. Sytuacja gospodarcza i polityczna na świecie również winduje te ceny.

Jednak to nie wszystko. W lipcu 2022 r. weszła w życie "Nowa ustawa deweloperska", która zabezpiecza nabywców — będą mogli otrzymać pieniądze z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, jeśli deweloper lub bank prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy, ogłosi upadłość. Środki będą zwracane również w przypadku, gdy sam kupujący odstąpi od umowy, ponieważ np. deweloper nie zrealizował zakontraktowanych obowiązków. Jednak środowisko deweloperów wskazuje, że w związku z nowymi przepisami ceny lokali mogą wzrosnąć o około 3-5 proc.

Czytaj także: https://innpoland.pl/182746,braknie-wegla-to-nie-ma-cementu