Łatwy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy zimą. Nie każdy go zna
Chcesz zapłacić zimą mniej za ogrzewanie? Mamy na to sposób. Pozwoli ci lepiej ogrzać mieszkanie oraz obniżyć rachunki.
Reklama.
Chcesz zapłacić zimą mniej za ogrzewanie? Mamy na to sposób. Pozwoli ci lepiej ogrzać mieszkanie oraz obniżyć rachunki.
Każda złotówka się liczy, zwłaszcza teraz, kiedy ceny idą w górę. Zimą na ogrzewanie można wydać naprawdę sporo. Chcesz trochę zaoszczędzić?
Jeśli w twoim domu są okna PCV, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Na Onecie czytamy, że większość z nich wyposażono w funkcję, dzięki której da się kontrolować docisk uszczelki, a przez to także przepływ powietrza. Wystarczy przestawić to ustawienie na tryb zimowy, aby całkiem sporo zaoszczędzić.
Uszczelka mocniej dociśnięta do framugi okna przepuszcza do domu mniejszą ilość chłodnego powietrza, a to właśnie pozwala zmniejszyć wysokość rachunku za ogrzewanie.
Niestety takie rozwiązanie ma też minus – przez słabszą cyrkulację pomieszczenie nie będzie tak dobrze przewietrzone, a więc mikroorganizmy będą się w nim lepiej rozwijać. Wówczas pojawia się ryzyko powstania uczuleń i alergii u domowników. Nadal jesteś zainteresowany? Poniżej dowiesz się, jak uszczelnić okno.
Czytaj także: Rząd zostawił na lodzie 1,7 mln rodzin. Dodatku nie dostaną, za ogrzewanie zapłacą pięć razy więcej.
Najpierw sprawdź, w jakim trybie jest twoje okno na tą chwilę. W jego skrzydle znajduje się gruba śruba – odnajdź ją i określ pozycję, w jakiej jest ustawiona względem uszczelki. Grubsza strona to tryb zimowy, a węższa - letni.
Masz u siebie tryb letni? Aby przestawić go na zimowy, wystarczy klucz albo śrubokręt. Sam oceń, które narzędzie będzie lepsze w twoim przypadku. Jedyne, co musisz zrobić, to przekręcić śrubę o 90 stopni w prawo. A wiosną? Na odwrót – wtedy znów będzie miało tryb letni.
Jak pisaliśmy w innym artykule w InnPoland, rachunki za ogrzewanie mogą być wyższe przez nieszczelne okna albo drzwi w domu. Wtedy wystarczy wymienić listwy uszczelniające. Znalazłeś szczelinę pod drzwiami albo między oknem a parapetem? Znów mamy proste rozwiązanie – podłóż tam antyprzeciągową poduszkę.
Ważna jest też cyrkulacja powietrza wokół grzejników. Zasłonięty kaloryfer to trudniejsze i wolniejsze rozchodzenie się ciepła w pomieszczeniu. Co natomiast warto zasłaniać? Okna. Najlepszą będą grube zasłony, ale rolety też się nadadzą. Aby ciepłe powietrze nie "uciekało" na korytarz, pamiętaj o zamykaniu drzwi, no. do sypialni.
Wróćmy na chwilę do grzejnika – ciepło z niego można nakierować na pokój. Za kaloryferem umieść karton albo styropian oklejony folią aluminiową. Folia odbije ciepło, a pomieszczenie szybciej się nagrzeje.
Najprostsze metody na pewno już znasz, ale nie można odmówić im skuteczności – na podłogę połóż dywan, a siebie otul kilkoma wartswami odzieży. Nie będziesz w domu przez kilka dni? Zakręć na ten czas grzejniki. Warto to zrobić również na noc. Dzięki temu rachunek za ogrzewanie się obniży, a sam będziesz lepiej spał.