Politycy też oszczędzają prąd i ciepło. Jakie mają sposoby?
Politycy też oszczędzają prąd i ciepło. Jakie mają sposoby? Fot. Piotr Molecki/East News
Reklama.
  • Inflacja najwyższa od ćwierćwiecza rzutuje na rachunki
  • Ceny za prąd, ogrzewanie i opał stale idą w górę, a Polacy martwią się, że nie będzie ich na to stać
  • Do grona oszczędzających dołączają politycy. Jakie mają sposoby na oszczędzanie?
  • Politycy jak normalni obywatele? Przynajmniej tak twierdzą sami zainteresowani, którzy zapewniają w rozmowie z "Super Expressem", że u nich również szykuje się zima pod znakiem oszczędzania prądu i ogrzewania.

    – Staramy się z żoną gasić zbędne lampki i już nie palimy światła, np. kiedy oglądamy telewizję. Gasimy też światło w łazience, jeśli z niej nie korzystamy – powiedział dziennikowi poseł Koalicji Obywatelskiej Jerzy Borowczak.

    Gaszenie światła w pustej łazience to nie jest najbardziej szlachetny odruch. To powinno być czymś naturalnym nawet bez kryzysu. Jednak poseł poszedł dalej. Jak dodał, jeśli będzie naprawdę ciężko, przeprowadzi się z żoną do syna, albo on wprowadzi się do nich. Bo przecież łatwiej utrzymać jedno mieszkanie.

    Korwin-Mikke też oszczędza

    Oszczędzanie energii elektrycznej wdrożył w swoim domu także Janusz Korwin-Mikke. – Mamy zainstalowane bardzo oszczędne żarówki ledowe. Dodatkowo jestem zwolennikiem zakładania ciepłych ubrań w domu w czasie jesienno-zimowym – opowiada "Super Expressowi" polityk Konfederacji.

    Tryb oszczędnościowy włączyła również Wanda Nowicka z Nowej Lewicy. – Przed wyjściem z domu wyłączam wszystkie urządzenia z kontaktu. Jedyne, co działa, to lodówka, ale bez tego nie da się przechowywać żywności – opowiada.

    W jej przypadku sprawdza się też oszczędzanie wody. Jak twierdzi, tę z mycia np. ogórków wykorzystuje także do innych celów, a gdy myję zęby, woda nie leje się ciurkiem z kranu.

    Z kolei wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z KO wraz z żoną stara się nie nadużywać ani ciepła, ani energii elektrycznej.

    – To radzę każdemu. Nie zostawiać zapalonego światła w pomieszczeniach, w których się nie przebywa, nie puszczać gorącej wody, gdy się jej nie potrzebuje. Takie to są drobne rzeczy, ale od nich trzeba zaczynać – powiedział "SE" Kamiński.

    Jak dodał, wiele w sprawie oszczędzania prądu mogą zrobić władze publiczne różnych szczebli. – Myślę, że w czasach, w których mamy takie problemy, możemy zastanawiać się nad sensownością intensywnego oświetlania budynków publicznych. Mamy ogromnie dużo miejsc, gdzie możemy zacząć oszczędzać – stwierdził.

    Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

    Inflacja nie zwalnia

    Jak informowaliśmy wcześniej w INNPoland, inflacja rośnie z miesiąca na miesiąc. Z finalnych danych GUS, opublikowanych w połowie września, wynika, że w sierpniu ceny wzrosły o 16,1 proc. Tak drogo nie było od 25 lat.

    "W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 23,9 proc.), żywności (o 18,1 proc.), transportu (o 19,5 proc.), restauracji i hoteli (o 16,7 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 12,6 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 5,97 p. proc., 4,35 p. proc., 1,90 p. proc., 0,80 p. proc. i 0,78 p. proc." – poinformował GUS.

    Dane pokrywają się z tzw. szybkim szacunkiem, który Główny Urząd Statystyczny opublikował na początku września.

    Czytaj także: