INNPoland_avatar

Nie trzeba karty i gotówki, wystarczy spojrzeć. Polski sklep zrobił to jako pierwszy na świecie

Natalia Bartnik

13 października 2022, 14:47 · 2 minuty czytania
"Na ładne oczy" będzie można kupować we Wrocławiu. Jeden ze sklepów wprowadził meganowoczesny sposób płatności. Nie będziesz musiał zabierać ze sobą gotówki ani karty, bo wystarczy twoje spojrzenie. Sprawdziliśmy, jak to możliwe.


Nie trzeba karty i gotówki, wystarczy spojrzeć. Polski sklep zrobił to jako pierwszy na świecie

Natalia Bartnik
13 października 2022, 14:47 • 1 minuta czytania
"Na ładne oczy" będzie można kupować we Wrocławiu. Jeden ze sklepów wprowadził meganowoczesny sposób płatności. Nie będziesz musiał zabierać ze sobą gotówki ani karty, bo wystarczy twoje spojrzenie. Sprawdziliśmy, jak to możliwe.
W jednym z wrocławskich sklepów będzie można płacić za pomocą spojrzenia Fot. Arteum.ro/unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Więcej artykułów znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl >>

  • Poznańska sieć sklepów Komputronik wprowadziła innowacyjną metodę płatności
  • Wrocławska firma PayEye umożliwia płacenie biometryczne
  • Pierwszy sklep, w którym zakupy można zrobić za pomocą spojrzenia, znajduje się we Wrocławiu

Sklep, w którym zapłacisz wzrokiem

Komputronik poinformował, że już w sobotę w Centrum Handlowym Korona we Wrocławiu pierwsi klienci będą mogli skorzystać z niezwykle nowatorskiego rozwiązania w kwestii płatności. Aby zrobić zakupy w Komputroniku, nie będziesz potrzebował ani karty, ani gotówki, ani smartfona. Jedyne, co musisz "przynieśc", to spojrzenie.

Telepolis.pl zamieścił na swojej stronie wypowiedź Marcina Mordaka, dyrektora Sieci Sprzedaży Komputronik, na temat finalizowania transakcji wzrokiem. Na razie w wersji pilotażowej.

Jako entuzjaści nowinek technologicznych nie mogliśmy przejść obojętnie obok tak innowacyjnego rozwiązania. Jestem przekonany, że ta forma płatności bardzo szybko spotka się z zainteresowaniem naszych klientów. Wszak Polska jest w światowej czołówce pod względem bezgotówkowych płatności. Cieszę się, że jesteśmy pierwszą dużą siecią, która zdecydowała się na wdrożenie tej usługi. Na razie zaczynamy od pilotażu. Z pierwszych terminali eyePOS będzie można skorzystać w naszym salonie w Centrum Handlowym Korona we Wrocławiu.Marcin Mordakdyrektor Sieci Sprzedaży Komputronik

Czym jest PayEye?

Sieć Komputronik wyjaśniła również w swoim komunikacie, czym jest PayEye.

– To technologia pozwalająca na nowoczesne płatności biometryczne. Wraz z nową aplikacją oraz udoskonalonym terminalem eyePOS 2.0, umożliwia realizację transakcji płatniczych z wykorzystaniem fuzji biometrii oka i twarzy. (...) Wystarczy pobrać dedykowaną, darmową aplikację, założyć konto, podpiąć swoją kartę płatniczą i skonfigurować swój profil biometryczny.

We Wrocławiu możliwość płacenia spojrzeniem pojawi się w jeszcze jednym sklepie. Skaner tęczówek wykorzysta Komputronik w Centrum Handlowym Magnolia. Technologia "płacenia spojrzeniem" okazała się wyjątkowo praktyczna, gdy ze względu na pandemię wprowadzono obostrzenia. Umożliwiła dokonywanie opłat bez karty oraz gotówki, była zatem o wiele bardziej higieniczna.

Czytaj także: Koniec z "płatność tylko gotówką"? Nowe przepisy dla sklepów Tu zapłacisz bitcoinami

Jak pisaliśmy w innym artykule w INNPoland, w wielu miejscach w Polsce można płacić już bitcoinami. Warszawski Bobby Burger wprowadził taką możliwość 20 stycznia 2015 r. Nie jest to jednak jedyny lokal, w którym zapłacimy kryptowalutą.

Na Stokłosach znajdował się White Burger, w którym używano tego samego sposobu płatności. Został jednak zamknięty. Do "bitcoinowych placówek" można doliczyć też kawiarnie, sklepy meblowe czy studia fotograficzne.

Czytaj także: https://innpoland.pl/152221,placenie-za-parking-telefonem-w-warszawie