logo
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w 2023 r. przeprowadzi kontrolę budynków Fot. Adam Burakowski/REPORTER
Reklama.
  • W przyszłym roku Główny Urząd Nadzoru Budowlanego organizuje terenowe kontrole budynków
  • Inspektor ochrony środowiska przyjdzie tylko do chętnych
  • Sprawdzana będzie m.in. zgodność z deklaracją CEEB
  • Kontrola budynków w 2023 r.

    Jak infomuje "Rzeczpospolita", w maju 2023 r. przyszłego roku odbędą się terenowe kontrole budynków. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) oceni, jakie metody ogrzewania są stosowane w budynkach oraz czy są zgodne z tymi podanymi w deklaracjach. Sprawdzą też:

  • roczne zużycie energii w domu,
  • grubość ścian,
  • stan techniczny budynku,
  • rodzaj ocieplenia.
  • Kontrole terenowe przeprowadzą inspektorzy ochrony środowiska, osoby z uprawnieniami budowlanymi albo kominiarze. Sprawdzanie budynków nie będzie jednak obowiązkowe. Można będzie się do nich zgłosić przez internet. Murator Plus przytacza wypowiedź Joanny Niedźwieckiej, rzeczniczki prasowej Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

    Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
    Dane zebrane podczas inwentaryzacji będą wprowadzane do ewidencji za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego (...). Moduł inwentaryzacji zostanie udostępniony wraz z docelowym Systemem ZONE.

    Joanna Niedźwiecka

    rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

    Główna Inspektorka Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska na stronie GUNB zamieściła komunikat dotyczący samych deklaracji CEEB.

    Jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia.

    Dorota Cabańska

    Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego

    Dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych

    We wrześniu tego roku rząd zapowiedział wprowadzenie świadczenia finansowego dla Polaków, którzy ogrzewają domy prądem, o czym pisaliśmy w innym artykule w INNPoland. 26 września projekt został przyjęty, a obowiązywał będzie od 1 stycznia przyszłego roku. Nowy dodatek dodano do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Przepisy zostały przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska

    O szczegółych dotyczących nowej dopłaty poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Dodatek elektryczny jest świadczeniem jednorazowym, a skorzystać z niego mogą gospodarstwa domowe, które wykorzystują pompy ciepła.

    Dopłata dla gospodarstw wykorzystujących prąd do ogrzewania wyniesie 1000 zł. Jednak w sytuacji, gdy roczne zużycie energii elektrycznej przekroczy 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

    Czytaj także: