Profesor Cezary Kochalski podzielił się swoimi przewidywaniami co do wysokości inflacji. Jej poziom ma być zbliżony do wrześniowego, ale raczej nie przekroczy 20 proc. Według członka Rady Polityki Pieniężnej nie mamy do czynienia z kryzysem.
Reklama.
Reklama.
Profesor Cezary Kochalski stwierdził, że nie można jeszcze mówić o kryzysie gospodarczym w Polsce
Rada Polityki Pieniężnej na październikowym zebraniu postanowiła utrzymać stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego
Członek RPP przewiduje, że w najbliższych miesiącach odczyty inflacji będą podobne do wrześniowych
Kochalski wypowiedział się o inflacji
Rada Polityki Pieniężnej podczas zebrania 5.10.2022 r. postanowiła utrzymać stopy procentowe na tym samym poziomie, na którym ustalił je Narodowy Bank Polski (stopa referencyjna to 6,75 proc. w skali rocznej – red.).
Profesor Cezary Kochalski, członek RPP, w rozmowie z TVN24 stwierdził, że ewentualne podwyżki stóp co prawda spowodowałyby obniżenie inflacji,ale kosztem gospodarki i społeczeństwa. Według jego prognoz inflacja poziomem będzie zbliżona do wrześniowej [17,2 proc. – red.] i nie przekroczy 20 proc.
Jednocześnie w "Faktach po Faktach" wyraził opinię co dokryzysu gospodarczego. – Nie powiedziałbym, że jest kryzys i źle, nie podpisałbym się pod takim stwierdzeniem. Jesteśmy w sytuacji, że z dużym prawdopodobieństwem aktywność gospodarcza czy wzrost gospodarczy ulegnie osłabieniu.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
GUS informuje o poziomie inflacji we wrześniu
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o wrześniowym poziomie inflacji. Informacje o nim opublikował Główny Urząd Statystyczny. Szacunkowy wskaźnik inflacji był wyższy, niż się spodziewali eksperci. Wyniósł 17,2 proc. Dla porównania w sierpniu było to 16,1 proc.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
Wszelkie prognozy, którymi dysponujemy, wskazują, że będziemy rzeczywiście na poziomie wysokiej inflacji, mniej więcej tym, który wskazywał ostatni odczyt wrześniowy. Myślę, że pierwszy kwartał 2023 roku, to są też przed nami wysokie odczyty inflacji.
Profesor Cezary Kochalski
czlonek Rady Polityki Pieniężnej
Inflacja we wrześniu (flash) wyniosła 17,2% przy konsensusie 16,5%. Żywność wysoko, energia wysoko. Ale prawdziwym zaskoczeniem jest inflacja bazowa, która prawdopodobnie wzrosła do 10,7-10,8 proc. (...) Tradycyjnie we wrześniu mogła wystrzelić edukacja. Być może dołożyła też łączność (indeksacje umów już się zaczęły). Wygląda na to, że firmy max testują możliwości przerzucania cenna konsumentów.T estują tak bardzo, że nie mieliśmy jeszcze w tym cyklu tak silnej zmiany inflacji bazowej w ujęciu oczyszczonym z wahań sezonowych.