Praca zdalna to dla pracownika wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy, które wydawaliśmy np. na transport. Ale możliwe, że po sprawdzeniu miejsca pracy pod kątem BHP trzeba będzie wrócić do stacjonarnej.
Reklama.
Reklama.
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący pracy zdalnej
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej razem z Państwową Inspekcją Pracy uzgodnił poprawkę w zakresie BHP
Na pracodawcę prawdopodobnie zostanie nałożony obowiązek sprawdzania miejsca pracy zdalnej pod kątem BHP
BHP na stanowisku pracy zdalnej
Od ponad dwóch lat trwają prace nad nowelizacją przepisów, która pozwoli na stosowanie zdalnego trybu pracyna stałe, a nie jedynie podczas pandemii. Przez większość czasu projekt przewidywał, że firma "może sporządzić uniwersalną ocenę ryzyka zawodowego dla poszczególnych grup stanowisk pracy zdalnej" – podaje "Business Indiser".
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) oraz Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) uzgodniły poprawkę, która trafiła pod głosowanie podczas ostatniego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. nowelizacji kodeksu pracy.
Zgodnie z nią firma mogłaby sporządzać informację dotyczącą ryzyka dla poszczególnych stanowisk pracy zdalnej. Oznacza to, że pracodawca musiałby sprawdzać domy osób pracujących w ten sposób.
W podkomisji poprawka nie uzyskała większości głosów (głosowało czterech posłów, z czego dwóch było za i dwóch przeciw). Jeśli jednak ponownie trafi pod głosowanie, prawdopodobnie osiągnie większość, bo zmianę popiera rząd i PIP.
Co sprawdzałaby firma?
W trakcie posiedzenia sejmowej podkomisji MRiPS przyznało, że dokonano ponownej analizy proponowanych przepisów bhp. Po ustaleniach z PIP resort zaproponował rezygnację z "uniwersalnej oceny ryzyka". "Business Insider" przytoczył wypowiedź Roberta Lisickiego, dyrektora departamentu pracy KonfederacjiLewiatan.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Ustawa ma jednak nie modyfikować dotychczasowych zasad i obowiązków pracodawców. Marcin Stanecki, cytowany przez "Business Insidera" dyrektor departamentu prawa pracy MRiPS, wyjaśnił tę kwestię.
W tych zawodach zwykle pracuje się zdalnie
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o zawodach, w których praca zdalna to norma.
Z badań międzynarodowej agencji zatrudnienia Randstad wynika, że najwięcej ofert zdalnej pracy jest skierowanych do przedstawicielihandlowych, kierowników ds. kluczowych klientów oraz kierowników ds. sprzedaży.
– Oferty pracy zdalnej dotyczą także innych profesji. Sporo propozycji kierowanych jest do branży kreatywnej, grafików, copywriterów, specjalistów ds. social media czy tłumaczy – powiedział Mateusz Żydek, ekspert z Randstad.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.
To propozycja zmiany o bardzo istotnym charakterze w stosunku do wcześniejszych konsultacji społecznych. Kluczowe jest pytanie, czy pracodawca będzie miał obowiązek każdorazowo zweryfikować miejsce wykonywania pracy zdalnej. Byłoby to w szczególności utrudnione w przypadku instytucji zatrudniających np. po kilka tysięcy pracowników.
Robert Lisicki
dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan
Pamiętajmy, że to pracodawca odpowiada za stan BHP i ewentualne naruszenia. Powinien przygotować w odpowiedni sposób pracownika, by ten nie łamał zasad bezpiecznej pracy. To w jego interesie. (...) Jest w nim mowa o szczegółowym opisie stanowiska pracy. Powinien on znaleźć się w ocenie ryzyka. Nie zmieniamy tych przepisów.