INNPoland_avatar

Czym jest WIRON? Wyjaśniamy, na czym polega następca WIBOR-u

Natalia Bartnik

28 października 2022, 18:06 · 3 minuty czytania
Kiedyś był WIBOR, teraz zastąpi go WIRON. Zobacz, czym jest ten indeks i jakie zmiany wprowadzi.


Czym jest WIRON? Wyjaśniamy, na czym polega następca WIBOR-u

Natalia Bartnik
28 października 2022, 18:06 • 1 minuta czytania
Kiedyś był WIBOR, teraz zastąpi go WIRON. Zobacz, czym jest ten indeks i jakie zmiany wprowadzi.
WIBOR zostanie zastąpiony przez WIRON Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • WIRON zostanie następcą krytykowanego obecnie WIBOR-u
  • Nowa nazwa Warsaw Interest Rate Overnight odnosi się do transakcji jednonocnych
  • WIRON ma stać się głównym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej

Czym jest indeks WIRON?

WIRON to skrót od Warsaw Interest Rate Overnight. Jego administrator to GPW Benchmark. Indeks będzie wprowadzany od grudnia 2022 r. do 2024 r.

Jak informuje w przysłanym do INNPoland komentarzu Bartosz Sawicki, analityk serwisu Cinkciarz.pl, WIRON ma zostać jednym z najważniejszych czynników, które decydują o wysokości oprocentowania kredytów w Polsce. Będzie stosowany w umowach finansowych, np. kredytowych, oraz instrumentach finansowych, np. papierach dłużnych.

(Wcześniej był to mocno krytykowany WIRD, czyli Warszawski Indeks Rynku Depozytowego. Użyte w nazwie "overnight" odnosi się do transakcji tego typu, która polega na tym, że bank pożyczający pieniądze otrzymuje je w dniu zawarcia transakcji, a zwraca w kolejnym dniu roboczym – red.).

Co się wiąże z indeksem WIRON?

Od grudnia tego roku banki będą mogły wprowadzać kredyty bazujące na indeksie WIRON równolegle z bazującymi na WIBOR-ze. Nowy indeks będzie opracowywany na podstawie transakcji depozytowych zawieranych przez podmioty, które przekazują dane z instytucjami finansowymi oraz z dużymi przedsiębiorstwami.

WIRON ma być wskaźnikiem jednodniowym. Kredytobiorca będzie więc w korzystnej sytuacji, bo pozna ostateczną wysokość raty w dniu spłaty.

Gdy rozpocznie się cykl obniżek, co zdaniem prezesa NBP [Narodowego Banku Polskiego S.A. – red.] Adama Glapińskiego jest możliwe za kilkanaście miesięcy, nowa stawka niechybnie będzie przyjmować wyższe wartości niż te dotychczas stosowane. Jeśli tej jesieni cykl zostanie sfinalizowany, to korzyści dla domowych budżetów wynikające z wdrożenia nowej stawki najpewniej przez długi czas nie zdążą się ziścić i będą odczuwane dopiero przy kolejnej serii podwyżek.Bartosz Sawickianalityk serwisu Cinkciarz.pl.

Nowa stawka nie zastąpi jednak w pełni starej przed 2025 r.

Czytaj także: WIBOR najwyższy od 20 lat. Zdziwisz się, o ile wzrośnie rata twojego kredytu

WIRD przez WIRON-em

Jak pisaliśmy w innym artykule w INNPoland, we wrześniu tego roku zapowiedziano wprowadzenie WIRD-u. Jego ideę objaśnił dla INNPoland ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Marcin Zieliński.

Wprowadzony niedługo później WIRD stał się tzw. wskaźnikiem overnight, czyli jednodniową stopą procentową. Oznaczało to, że do wyliczeń oprocentowania kredytu nie uwzględniano prognoz wzrostu czy obniżek stóp procentowych. Oprocentowanie było ustalane każdego dnia.

Oczywiście trzymiesięczny WIBOR nie będzie zastąpiony jednodniowym WIRD-em, będzie on przeliczany. Zamiast wskaźnika WIBOR 3M, GPW Benchmark będzie obliczał stopę składaną w oparciu o dzienne stawki WIRD z całego kwartału. (...) Sam WIRD byłby niższy od WIBORU, ale minister finansów może rozporządzeniem określić korektę spread'u, a taka korekta na podstawie danych historycznych sprawiłaby, że WIRD byłby przeciętnie równy WIBOR-owi o tym samym terminie.Marcin Zielińskiekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju

Czytaj także: https://innpoland.pl/183259,co-to-jest-wibor-niedlugo-wskaznik-zostanie-zastapiony