Tego samego dnia na niebie zobaczymy dwa rzadkie zjawiska. Będzie to całkowite zaćmienie Księżyca oraz pełnia Księżyca Szronowego, nazywanego też Mroźnym albo Bobrzym. Zobacz, kiedy możesz ich wyczekiwać.
Reklama.
Reklama.
W listopadzie na niebie będą widoczne dwa niezwykłe zjawiska
Tego samego wieczora zobaczymy pełnię Szronowego Księżyca oraz jego całkowite zaćmienie
Kolejne całkowite zaćmienie zobaczymy dopiero w 2025 r.
Kiedy całkowite zaćmienie Księżyca?
Pełne zaćmienie Księżyca ma miejsce, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się w jednej linii. Aby doszło do tego zjawiska astronomicznego, Księżyc musi wejść w pole cienia rzucanego przez Ziemię.
Najbliższe całkowite zaćmienie Księżycaodbędzie się jeszcze w tym roku. W niebo trzeba spojrzeć 8 listopada o godz. 12:03. Będzie ono trwało ok. 40 minut. Niestety zaćmienie pełne zaobserwuje się tylko wtedy, gdy panuje noc. W związku z tym w Polsce oraz w całej Europie zobaczymy tylko częściowe zaćmienie.
Kolejnego takiego zjawiska astronomicznego możemy się spodziewać dopiero 07.09.2025 oraz 26.06.2029.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Czym jest Szronowy Księżyc?
Szronowy Księżyc może być też nazywany Mroźnym Księżycem albo Bobrzym Księżycem. Dwie pierwszy nazwy są nawiązaniem do coraz niższych temperatur nocnych. A skąd się wzięła nazwa Bobrzy Księżyc? Pochodzi z listopadowej wzmożonej aktywności bobrów. W tym roku pełnię będziemy mogli podziwiać we wtorek 8 listopada o godz.12:02.
Czytaj także: Księżyc uratował życie Kolumbowi, czyli czego jeszcze nie wiesz o zaćmieniach
Rdza na Księżycu
Do najbardziej niesamowitych odkryć naukowców zaliczyć można to, że Księżyc rdzewieje. Pisaliśmy o tym w innym artykule w INNPoland. Na powierzchni naszego satelity odkryto hematyt, który jest formą rdzy. Informację udało się uzyskać dzięki indyjskiej sondzie Chandrayaan-1.
Naukowcy już wcześniej wiedzieli, że na Księżycu znajduje się dużo bogatych w żelazo skał, ale nie ma tam powietrza. Teoretycznie jest więc niemożliwe, aby na powierzchni naturalnego satelity pojawiła się rdza. A jednak naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia: jest tam hematyt, forma rdzy, do której powstania konieczne są tlen i woda.
Jest to o tyle zaskakujące, że na Księżycu nie stwierdzono obecności powietrza. Shuai Li z University of Hawaii, który dokonał odkrycia, był tak zaskoczony, że o weryfikację danych poprosił Jet Propulsion Laboratory, jedno z centrów badawczych NASA.
Według niego środowisko naszego satelity absolutnie nie nadawało się do tego, by wytworzyć hematyt. Zebrane dane sprawdziły, a potem potwierdziły badaczki z NASA JPL Vivian Sun i Abigail Fraeman.
Pomysły na to, w jaki sposób uformowała się rdza, naukowcy opublikowali w piśmie "Science Advances". Jedna z nich jest związana z naszą planetą. Choć Księżyc nie ma atmosfery, to znajdują się na nim śladowe ilości tlenu. Dociera on z górnych warstw atmosfery Ziemi, możliwe więc, że to ziemski tlen przyczynił się do powstania hematytu.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.