Na przedsiębiorców, którzy chcą zamrozić ceny prądu, czeka nowy obowiązek. Zainteresowani muszą wypełnić specjalne oświadczenie. Jeśli nie zrobią tego w ciągu najbliższych dwóch tygodni, to muszą liczyć się z okresem karencji.
Reklama.
Reklama.
Przedsiębiorcy mogą zamrozić ceny prądu na poziomie 785 zł/MWh
W tym celu muszą jednak złożyć stosowne oświadczenie
Czas na założenie dokumentów upływa wraz z końcem listopada
Zamrożenie cen prądu dla przedsiębiorców. Czas do końca listopada
Ceny prądu można zamrozić na mocy tarczy solidarnościowej. Zgodnie z założeniami maksymalny koszt energii elektrycznej dla gospodarstw domowych to 693 zł/MWh. Z kolei limit 785 zł/MWh wyznaczono dla jednostek samorządu terytorialnego, mikro i małych przedsiębiorców (w tym prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wpisanych do rejestru CEIDG), a także podmiotów świadczących usługi użyteczności publicznej.
O ile większość odbiorców indywidualnych nie musi dopełniać żadnych dodatkowych formalności, to druga grupa uprzywieljowanych ma obowiązek złożyć stosowne oświadczenie.
Czas na wysłanie dokumentów upływa 30 listopada 2022 r. Na stronie rządowej czytamy, że jest to termin "nieprzekraczalny".
Przedsiębiorcy, którzy dopilnują tego terminu, będą mogli korzystać z maksymalnych cen prądu już w grudniu 2022 r. Spóźnialscy muszą liczyć się z miesięcznym okresem karencji. W takiej sytuacji wnioskujące podmioty skorzystają z zamrożenia cen dopiero w kolejnym miesiącu.
Jak wypełnić oświadczenie odbiorcy uprawnionego?
Wzór oświadczenia uprawniającego do obniżenia ceny energii elektrycznej został opublikowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z rozporządzeniem.
W formularzu należy wpisać dane, na podstawie których będzie można zweryfikować podmiot (nazwa, adres, NIP lub PESEL). Dodatkowo należy podać dane identyfikacyjne i kontaktowe odbiorcy uprawnionego do niższej ceny prądu. Ewentualnie można podać dane osoby uprawnionej do reprezentowania tego podmiotu (w tym dane personalne, serię i numer dowodu osobistego, dane teleadresowe).
Poza tym w oświadczeniu należy wskazać wszystkie punkty poboru energii elektrycznej i podać wielkość zużycia prądu dla każdego z nich. Niezbędne jest także wskazanie daty zawarcia umowy z dostawcą energii i szacunkowego zużycia prądu objętego ceną maksymalną (w procentach). W oświadczeniu widnieje także klauzula potwierdzająca, że podmiot jest uprawniony do skorzystania z zamrożenia cen.
Jak złożyć dokumenty? Oświadczenia można składać w formie papierowej lub elektronicznej. W tej drugiej sytuacji plik musi być opatrzony podpisem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Te gospodarstwa też muszą pamiętać o złożeniu wniosków
Część gospodarstw domowych załapie się na limit 2000 kWh, który uprawnia do skorzystania z ceny maksymalnej na poziomie 693 zł/MWh. W tej sytuacji nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ dostawca energii samodzielnie dokona stosownego rozliczenia.
Zupełnie inne zasady dotyczą gospodarstw domowych objętych wyższymi limitami zużycia prądu:
2600 kWh – dla gospodarstw domowych, w których mieszka osoba z niepełnosprawnościami,
3000 kWh – dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny i rolników.
Osoby należące do tych dwóch grup muszą złożyć u dostawców odpowiednie oświadczenie, które potwierdzi, że są uprawnieni do wyższych limitów. Czas na złożenie dokumentów upływa 30 czerwca 2023 r.
Jak już informowaliśmy w INNPoland.pl, w związku ze zmianą zasad w Karcie Dużej Rodziny z limitu rzędu 3000 kWh skorzystają także niektórzy emeryci i renciści. Jest jeden warunek – będą musieli złożyć oświadczenie, że posiadają taką kartę, czyli de facto wykażą, że wychowują lub mieli na wychowaniu troje lub więcej dzieci.