Policja w San Francisco dostała zielone światło, aby używać śmiercionośnych robotów. Funkcjonariusze mają wykorzystywać tę zaawansowaną technologię wyłącznie w ostateczności. Tylko w tym roku doszło do prawie 48 tys. przestępstw w tym mieście.
Reklama.
Reklama.
Policja w San Francisco będzie wyposażona w śmiercionośne roboty
Mają być używane tylko wtedy, gdy zawiodą konwencjonalne metody zwalczania przestępców
Przeciwnicy dozbrajania policji obawiają się, że będzie dochodziło do poważnych uchybień
Policja w San Francisco będzie mogła używać śmiercionośnych robotów
Władze San Francisco zagłosowały za dopuszczeniem do użytku śmiercionośnych robotów. Z tej technologii będą mogli korzystać lokalni policjanci. Decyzja została przegłosowana we wtorek.
Jak podaje portal morningbrew.com, policja miejska będzie mogła korzystać ze zdalnie sterowanych robotów, aby dostarczać potencjalnie śmiercionośne ciosy. Zaawansowane technologiczne urządzenia będą stosowane wyłącznie w ostateczności.
Roboty mają być stosowane tylko wtedy, gdy sytuacja stanowi zagrożenie dla życia. Policja będzie mogła z nich skorzystać pod warunkiem, że inne taktyki m.in. deeskalacja czy inny rodzaj siły nie przyniosły spodziewanych rezultatów.
Departament policji w San Francisco od dawna używa robotów do różnych celów. Jednak żadne z posiadanych obecnie urządzeń nie jest wyposażone w broń. Departament twierdzi, że nie ma w planach ich uzbrajania.
Jak wskazuje amerykański portal, roboty mogłyby być wykorzystywane do dostarczania materiałów wybuchowych. Jak tłumaczy Allison Maxie, rzeczniczka departamentu policji w San Francisco, miałoby to służyć w celu "obezwładnienia czy zdezorientowania agresywnych, uzbrojonych lub niebezpiecznych podejrzanych".
Nowa propozycja podzieliła miasto. Obawy o błędy po stronie policji
Dyskusja nad propozycją wyposażenia policjantów w śmiercionośne roboty wywołała ogromne napięcia. Zwolennicy przekonują, że należy wspierać organy ścigania w związku z podwyższonym poziomem brutalnej przestępczości.
Z kolei przeciwnicy obawiają się potencjalnych uchybień policji. Propozycję krytykowała m.in. American Civil Liberties Union, organizacja zajmująca się ochroną praw obywatelskich zapisanych w amerykańskiej konstytucji. Wśród przeciwników znalazł się także obrońca z urzędu miasta San Francisco.
Przestępczość w San Francisco
Z danych udostępnionych na oficjalnej stronie policji miejskiej wynika, że od początku tego roku do końca listopada zarejestrowano prawie 48 tys. przestępstw. To wzrost o 5,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym.
W tym roku na terenie San Francisco najczęściej dochodzi do kradzieży z włamaniem (prawie 32 tys. przypadków) i kradzieży pojazdów mechanicznych (5,6 tys. przypadków).
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Dallas już użyło śmiercionośnych robotów
To nie pierwszy raz, kiedy policja zostaje wyposażona w tak zaawansowaną technologię. Podobne urządzenia wykorzystali już funkcjonariusze w Dallas.