INNPoland_avatar

Szef zabroni ci pracy zdalnej z kawiarni? W końcu będą jakieś regulacje

Natalia Bartnik

07 grudnia 2022, 11:11 · 2 minuty czytania
Sejm zatwierdził i przekazał do Senatu projekt nowelizacji "Kodeksu pracy". Znajduje się w nim m.in. definicja oraz zasady wykonywania pracy zdalnej. Jak to wpłynie na pracowników?


Szef zabroni ci pracy zdalnej z kawiarni? W końcu będą jakieś regulacje

Natalia Bartnik
07 grudnia 2022, 11:11 • 1 minuta czytania
Sejm zatwierdził i przekazał do Senatu projekt nowelizacji "Kodeksu pracy". Znajduje się w nim m.in. definicja oraz zasady wykonywania pracy zdalnej. Jak to wpłynie na pracowników?
Pojawiła się definicja pracy zdalnej Fot. Bartlomiej Magierowski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • W nowelizacji "Kodeksu pracy" zawarto regulacje dotyczące pracy zdalnej
  • Pracownicy stacjonarni będą mogli prosić o dni zdalne
  • Praca zdalna musi być wykonywana w miejscu każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą

Nowelizacja "Kodeksu pracy"

1 grudnia 2022 r. Sejm przyjął regulacje dotyczące pracy zdalnej. Pojawiła się jej definicja oraz związane z nią zasady, legalne będzie m.in. kontrolowanie trzeźwości pracowników. Ci z nich, którzy na co dzień wykonują obowiązki stacjonarnie, w uzasadnionych przypadkach dostaną możliwość przejścia na pracę z domu.

Nowelę do rozpatrzenia otrzymał Senat. Jeśli zostanie zaakceptowana, przepisy zaczną obowiązywać 1 marca 2023 r., natomiast kontrole trzeźwości pojawią się już 1 stycznia 2023 r.

Definicja pracy zdalnej

Według nowo przyjętej definicji praca zdalna to wykonywanie obowiązków w całości lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą (konieczne będzie złożenie wniosku), w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Praca zdalna dla pracowników stacjonarnych

Pracownicy stacjonarni będą mogli skorzystać z 24 dni pracy zdalnej w ciągu roku kalendarzowego. Za powód uzna się jedynie okoliczności incydentalne, uzasadnione potrzebą pracownika, taką jak np. konieczność opieki nad potrzebującym doraźnego wsparcia członkiem rodziny.

Kontrola trzeźwości w domu

Pracodawca już od 1 stycznia 2023 r. ma zyskać możliwość przeprowadzenia kontroli trzeźwości lub testu na obecność środków działających podobnie do alkoholu w przypadku, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób.

Czytaj także: Praca zdalna w prawie od września? Zmiany w Kodeksie coraz bliżej

Kontrole w przypadku pracy zdalnej

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o przeprowadzaniu kontroli trzeźwości w czasie pracy zdalnej. Oprócz zakazu spożywania w tym czasie alkoholu znalazł się też zakaz brania narkotyków oraz leków na receptę, a konkretnie benzodiazepiny. Nie ma jednak regulacji co do tego, w jaki sposób miałyby być przeprowadzane takie kontrole.

W rozmowie z agencją Newseria Biznes partnerka w kancelarii PCS Littler Karolina Schiffter skomentowała regulacje pracy zdalnej, a raczej ich brak.

Pracodawcy świetnie poradzili sobie w okresie pandemii. Pomimo braku regulacji potrafili stworzyć pracownikom środowisko pracy i często wewnętrznie regulowali kwestie pracy zdalnej. Natomiast w obliczu braku konkretnych przepisów pojawiło się wiele pytań. (...) Jednym z takich obszarów, który wymaga pilnej interwencji i regulacji ustawodawcy, jest przede wszystkim BHP. Obecne przepisy absolutnie nie są dostosowane do pracy zdalnej i było to jedno z większych wyzwań pracodawców.Karolina Schiffterpartnerka w kancelarii PCS Littler

Czytaj także: https://innpoland.pl/179827,podczas-pracy-zdalnej-nie-bedzie-uzywek