INNPoland_avatar

Rządowa agencja tworzy wypożyczalnię medyczną. Pachnie aferą jak z respiratorami

Natalia Bartnik

09 grudnia 2022, 08:49 · 3 minuty czytania
Wypożyczalnia sprzętu medycznego ma być tylko jedna na całą Polskę. Dodatkowo zorganizuje ją Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która nie ma do tego uprawnień, i która już zamawia sprzęt.


Rządowa agencja tworzy wypożyczalnię medyczną. Pachnie aferą jak z respiratorami

Natalia Bartnik
09 grudnia 2022, 08:49 • 1 minuta czytania
Wypożyczalnia sprzętu medycznego ma być tylko jedna na całą Polskę. Dodatkowo zorganizuje ją Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która nie ma do tego uprawnień, i która już zamawia sprzęt.
RARS kupuje sprzęt, choć nie może jeszcze organizować wypożyczalni Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Wypożyczalnia sprzętu medycznego będzie tylko jedna na całą Polskę
  • Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, mimo że nie ma do tego uprawnień, kupuje sprzęt medyczny za 200 mln zł
  • Nie ogłosiła przetargu, a przy składaniu zamówień pominęła najważniejszych producentów

RARS i wypożyczalnia medyczna

Stworzenie wypożyczalni sprzętu medycznego dla osób niepełnosprawnych było zapowiadane już w 2021 r. Zdecydowano, że będzie jedna na całą Polskę, a organizacją zajmie się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która właściwie już się nią zajęła. Chociaż, jak podała "Gazeta Wyborcza", nie ma jeszcze uprawnień.

RARS zaczyna od kupowania sprzętu

Na czym polega problem? Okazuje się, że RARS nie ma uprawnień do tworzenia wypożyczalni, a już kupuje sprzęt medyczny, i to za 200 mln zł. Dodatkowo zakupy robi bez przetargu, a podczas nich pomija najważniejszych producentów. To wciąż nie wszystko – oferentom dał zaledwie 8 dni na dostawę.

Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, jest jedną z grona zaufanych osób premiera Morawieckiego. O wypożyczalni sprzętu dla niepełnosprawnych wypowiedział się na konferencji prasowej 4 października 2021 r.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ma kompetencje w zakresie logistyki, magazynowania i rozwiązań wspierających te zadania, w tym również w informatyce, dlatego zostaliśmy wyznaczeni do tego, aby zostać operatorem logistycznym tego projektu. (...) To jest dla nas duże i ważne zadanie. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy w takim ważnym społecznie programie brać udział.Michał Kuczmierowskiprezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

Gdzie Agencja kupuje sprzęt?

Ministerstwo Zdrowia zapowiadało zmianę ustawy o rehabilitacji, tak by RARS miał uprawnienia do swoich działań. Jeszcze do tego nie doszło, ale Agencja już zaczyna pytać producentów o sprzęt.

Co ciekawe, pominęła przy tym najważniejszych. "Gazeta Wyborcza" dowiedziała się, że większość firm, które RARS zapytała o wózki inwalidzkie, dotąd nimi nie handlowała. Operator prywatnej opieki medycznej POLMED zrzesza niemal 100 największych w kraju producentów i dystrybutorów sprzętu medycznego. Do żadnej Agencja się nie zwróciła.

"Gazecie Wyborczej" opowiedział o tym jeden z pracowników firmy związanej z branżą sprzętów medycznych.

Ci, którzy te pytania dostali, chodzili potem do nas, czyli tych, którzy się tym od lat zajmują, i wypytywali, co się da szybko kupić. Pytania mieli na poziomie "czy nasz wózek ma cztery kółka". Odpowiadaliśmy im, że na szybko to nic prawie kupić się nie da, przynajmniej jeśli chodzi o drogi, zaawansowany sprzęt, bo jest robiony pod konkretnego pacjenta.anonimowy pracownik związany z firmą branży sprzętów medycznych

Jak zorganizować wypożyczalnię sprzętu medycznego?

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej z Koalicji "Na Pomoc Niesamodzielnym" prof. Józef Góralczyk opowiedział o tym w jesiennym "Pulsie Medycyny" w 2021 r.

Stworzenie wypożyczalni sprzętu w takiej skali wymaga dziesiątek miejsc magazynowania, zakupu setek samochodów dostawczych, zatrudnienia przeszkolonych wcześniej kierowców, doradców, punktów napraw, punktów dezynfekcji i tak dalej. Czy przy szacowaniu realnych kosztów tak zaprojektowanego przedsięwzięcia wzięto pod uwagę, że większość to nie będzie koszt wynajmowanego sprzętu, ale jego późniejsza obsługa?prof. Józef Góralczykprzewodniczący Komisji Rewizyjnej z Koalicji „Na Pomoc Niesamodzielnym"

Czytaj także: Boisz się igieł? Dzięki wynalazkowi wrocławskiej firmy zbadasz glukozę bez kłucia

Polsce grozi kryzys lekowy

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, że w Polsce może pojawić się kryzys lekowy. Leków zaczyna brakować już teraz, a będzie tylko gorzej. Najpierw dotknie to osoby potrzebujące leków mniej popularnych, a są nimi te ratujące życie. Aptekom nie opłaca się ich kupować.

Czytaj także: https://innpoland.pl/184447,europa-substancje-czynne