NASA świętuje. Wróciła kapsuła Orion, dzięki której polecimy na Księżyc
Kapsuła Orion wylądowała na Oceanie Spokojnym. Zebrane przez nią dane przygotują NASA do wysłania astronautów na kolejną misję Artemis.
Reklama.
Kapsuła Orion wylądowała na Oceanie Spokojnym. Zebrane przez nią dane przygotują NASA do wysłania astronautów na kolejną misję Artemis.
Kapsuła Orion powróciła na Ziemię 11 grudnia o godz. 9:39 czasu lokalnego (18:42 czasu polskiego). Miało to miejsce Na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Kalifornii. NASA poinformowała o tym również na swoich kanałach społecznościowych, m.in. na Twitterze.
Podróż kapsuły trwała 25 dni, a rozpoczęła się 16 listopada w Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego w Cape Canaveral na Florydzie. Trasa lotu miała długość 1,4 mln km.
Orion został wysłany w kosmos w ramach misji Artemis I. by okrążyć Księżyc. Ten bezzałogowy lot (za to z kilkoma manekinami) miał zebrać dane, które pozwolą wylądować na naszym satelicie astronautom oraz wybudować na nim stałą bazę.
Naganie z lądowaniem kapsuły Orion można obejrzeć na wielu kanałów na YouTubie. Sama NASA pozwoliła śledzić to wydarzenie na żywo.
Co ciekawe, kapsuła Orion po okrążeniu Księżyca wylądowała z powrotem na Ziemi w 50. rocznicę lądowania na Księżycu Gene'a Cernana i Harrisona Schmitta. Dokonali tego w czasie misji Apollo 17 w dniu 11 grudnia 1972 r. Cernan i Schmitt byli ostatnimi z 12 astronautów NASA, którzy chodzili po Księżycu.
O starcie Oriona, największej rakiety NASA, pisaliśmy w innym artykule w INNPoland. Wysłano ją w kosmos 16 listopada o godz. 7.48 rano czasu polskiego. Planowano, że rakieta okrąży Księżyc w odległości 100 km od jego powierzchni.
W środku Oriona znajdowały się manekiny. Lot bezzałogowy miał pozwolić na zgromadzenie danych, dzięki którym w przyszłości odbędzie się misja załogowa. Razem z wylądowaniem Oriona na Ziemi zakończyła się misja Artemis I.
Według planu NASA w trakcie podróży dookoła Księżyca rakieta miała zostawić też 10 własnych satelitów. Ich zadanie to badanie Księżyca oraz innych ciał niebieskich, które są położone w niewielkiej odległości od Ziemi. Rafał Grabiański, współpracownik czasopisma "Urania", napisał w nim, jakie są cele misji Artemis.
NASA niejednokrotnie podkreśliła, że głównym celem misji Artemis jest ustanowienie obecności człowieka na Księżycu.
Rafał Grabiański
współpracownik czasopisma "Urania"