Kapsuła Orion wróciła na Ziemię
Kapsuła Orion wróciła na Ziemię Fot. Associated Press/East News; Mario Tama/Associated Press/East News
Reklama.
  • Podróż bezzałogowej kapsuły Orion rozpoczęła się 16 listopada i trwała 25 dni
  • Lot Oriona odbył się w ramach misji Artemis I
  • Celem misji Artemis jest ponowne wysłanie człowieka na Księżyc i zbudowania tam stałej bazy
  • Powrót kapsuły Orion

    Kapsuła Orion powróciła na Ziemię 11 grudnia o godz. 9:39 czasu lokalnego (18:42 czasu polskiego). Miało to miejsce Na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Kalifornii. NASA poinformowała o tym również na swoich kanałach społecznościowych, m.in. na Twitterze.

    Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

    Podróż kapsuły trwała 25 dni, a rozpoczęła się 16 listopada w Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego w Cape Canaveral na Florydzie. Trasa lotu miała długość 1,4 mln km.

    Orion został wysłany w kosmos w ramach misji Artemis I. by okrążyć Księżyc. Ten bezzałogowy lot (za to z kilkoma manekinami) miał zebrać dane, które pozwolą wylądować na naszym satelicie astronautom oraz wybudować na nim stałą bazę.

    Naganie z lądowaniem kapsuły Orion można obejrzeć na wielu kanałów na YouTubie. Sama NASA pozwoliła śledzić to wydarzenie na żywo.

    Co ciekawe, kapsuła Orion po okrążeniu Księżyca wylądowała z powrotem na Ziemi w 50. rocznicę lądowania na Księżycu Gene'a Cernana i Harrisona Schmitta. Dokonali tego w czasie misji Apollo 17 w dniu 11 grudnia 1972 r. Cernan i Schmitt byli ostatnimi z 12 astronautów NASA, którzy chodzili po Księżycu.

    Start rakiety NASA

    O starcie Oriona, największej rakiety NASA, pisaliśmy w innym artykule w INNPoland. Wysłano ją w kosmos 16 listopada o godz. 7.48 rano czasu polskiego. Planowano, że rakieta okrąży Księżyc w odległości 100 km od jego powierzchni.

    W środku Oriona znajdowały się manekiny. Lot bezzałogowy miał pozwolić na zgromadzenie danych, dzięki którym w przyszłości odbędzie się misja załogowa. Razem z wylądowaniem Oriona na Ziemi zakończyła się misja Artemis I.

    Według planu NASA w trakcie podróży dookoła Księżyca rakieta miała zostawić też 10 własnych satelitów. Ich zadanie to badanie Księżyca oraz innych ciał niebieskich, które są położone w niewielkiej odległości od Ziemi. Rafał Grabiański, współpracownik czasopisma "Urania", napisał w nim, jakie są cele misji Artemis.

    Od powodzenia misji Artemis I zależeć będzie przyszłość całego załogowego programu eksploracji Księżyca. Od razu po nim, w drugiej misji Artemis II w 2024 roku, NASA chce wykonać pierwszy załogowy lot statku Orion z oblotem Księżyca. W 2025 roku natomiast ma być wykonane ponowne lądowanie człowieka na Księżycu. Głównym celem misji Artemis I jest test osłony termicznej statku Orion z powrotu z trajektorii księżycowej oraz demonstracja działania statku podczas wszystkich faz misji i test procedur odzyskania kapsuły Orion po wodowaniu na Ziemi.

    Rafał Grabiański

    współpracownik czasopisma "Urania"

    NASA niejednokrotnie podkreśliła, że głównym celem misji Artemis jest ustanowienie obecności człowieka na Księżycu.

    Czytaj także: