Duda zwalnia z podatku akcyzowego
Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że podpisał on nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Jedna ze zmian dotyczy zwolnienia sprzedaży paliw z opłacania podatku od sprzedaży detalicznej. Dzięki temu kierowcy przez kolejne miesiące będą mogli liczyć na niższe ceny na stacjach benzynowych.
Do ustawy z 1 grudnia 2022 r. wprowadzono kilka zmian i nie wszystkie dotyczą podatku akcyzowego. Jak podała kancelaria Andrzeja Dudy najważniejszym powodem podpisania noweli było "doprecyzowanie regulacji mogących powodować wątpliwości interpretacyjne oraz ich uproszczenie i ujednolicenie".
Co się zmieni w podatku dotyczącym paliw?
W powyższej ustawie zadecydowano m.in. o wydłużenie do dnia 31 grudnia 2029 r. zwolnienia od akcyzy, ale nie odbędzie się to z korzyścią dla wszystkich kierowców.
Zwolnienie jest pozytywną wiadomością dla tych, którzy przemieszczają się osobowymi samochodami hybrydowymi, zasilanymi energią pochodzącą z zewnątrz. Pojemność silnika spalinowego w takim pojeździe nie może przekraczać 2000 cm sześc.
Kolejne przedłużenie dotyczy wyłączenia z opodatkowania sprzedaży detalicznej:
Zwolnienie od opłaty będzie obowiązywało do 30 czerwca 2023 r.
Ceny paliw w 2023 r.
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, jaki plan na utrzymanie cen paliw w 2023 r. mają stacje benzynowe oraz polski rząd. Przez brak tarczy antyinflacyjnej VAT ma mocno wzrosnąć, ale być może uda się tego uniknąć dzięki wyższym marżom. Taką informację podał serwis 300gospodarka.pl W przyszłym roku ma zostać zakończone działanie tarczy antyinflacyjnej, co wiąże się z tym, ze ceny benzyny pójdą w górę naprawdę mocno i to już od 1 stycznia. Jednak aby wzrost nie był za duży, stacje wprowadzają podwyżki dotyczące marży.
O cenach na rynku paliwowym wypowiedziała się Urszula Cieślak, analityczka rynku paliw Biura Reflex, skomentowała ceny na rynku paliwowym w rozmowie z serwisem 300gospodarka.pl.
Urszula Cieślak
analityczka rynku paliw Biura Reflex