Za używanie nieważnego dowodu osobistego można zostać ukaranym grzywną o wysokości 5 tys. zł lub nawet karą więzienia. W tym roku ponad 2 mln Polaków muszą go wymienić. Zobacz, czy zaliczasz się do tego grona.
Reklama.
Reklama.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że w 2023 r. ponad 2 mln Polaków są zobowiązane do wymienienia swoich dowodów osobistych
Za nieaktualny dokument można zostać ukaranym grzywną o wysokości 5 tys. zł
Dowody powinny wymienić osoby, które urodziły się w 1995 r.
Kto musi wymienić dowód osobisty?
Posiadanie ważnego dowodu osobistego jest obowiązkiem wszystkich Polaków (chyba że nie spełnia się określonych warunków). W tym roku wymiany dokumentów muszą dokonać ponad 2 mln Polaków, a dokładniej 2 mln 120 tys. 500 osób. Taką informację otrzymał Business Insider od Ministerstwa Cyfryzacji, którego szefem jest Mateusz Morawiecki.
W 2023 r. do wymiany dowodów osobistych zobowiązani są ci, którzy urodzili się w roku 1995 r. i otrzymali je w 2013 r. Jeśli tego nie zrobią i będą posługiwać się nieaktualnym dokumentów, może być na nich nałożona kara ograniczenia wolności lub grzywna w wysokości 5 tys. zł
Instrukcję wymiany dowodu osobistego zamieściła Platforma e-Usług Publicznych (PEUP). Wniosek o wymianę należy złożyć w urzędzie dowolnej gminy na 30 dni przed upływem daty ważności już posiadanego. Razem z wnioskiem należy przedłożyć następujące dokumenty: dowód osobisty podlegający wymianie; jedną fotografię, która spełnia określone warunki.
Wymiana dokumentu jest bezpłatna. Wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie złożenia wniosku, a w terminie do 30 dni zostanie poinformowany o jego statusie.
Elektroniczny dowód osobisty
Pojawiła się również szansa na to, że jeszcze w tym roku aplikacja mObywatel będzie tak samo ważna jak dowód osobisty. Polska Agencja Prasowa poinformowała, że na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów trafił projekt ustawy mający zrównać pod względem prawnym elektroniczny dowód osobisty z dokumentem fizycznym.
"Liczę na to, że projekt ustawy o aplikacjimObywatel, który przewiduje m.in. zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym, niedługo trafi do Sejmu" –
powiedział w rozmowie z PAP-em Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Są trzy sposoby, na które można złożyć odpowiedni wniosek: w urzędzie miasta lub gminy, właściwym dla miejsca zameldowania; poza urzędem, jeśli sytuacja jest wyjątkowa; przez internet, o ile dziecko jest w wieku do 12 lat. Razem z wnioskiem należy przekazać:
ważny paszport dziecka (jeśli go posiada);
aktualne zdjęcie dziecka (dowodowe);
dowód osobisty lub paszport osoby, która składa wniosek w imieniu dziecka i która jest do tego upoważniona.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.