Oszczędności szukamy wszędzie: kupujemy na promocjach, wybieramy korzystne pakiety usług lub rezygnujemy z nich, zmieniamy dostawców mediów na tych z niskimi cenami itd. Ale dodatkowe pieniądze możemy znaleźć również w domu, a konkretniej dzięki kilku nowym nawykom. Oto kilka trików na to, jak zaoszczędzić na praniu.
Reklama.
Reklama.
Obniżona temperatura prania
Zmniejszenie temperatury prania pozwoli zaoszczędzić energię, a przez to również pieniądze. Czy wciąż będzie skuteczne? "Fakt" podaje, że nowoczesne proszki dadzą sobie radę nawet z mocnymi zabrudzeniami. Z niską temperaturą nie można jednak przesadzić, bo bakterie giną w takiej wynoszącej min. 60 st. C.
Jeśli jednak dany zestaw ubrań wymaga jedynie odświeżenia, zamiast 60 możemy wybrać 30 stopni. Dzięki temu zużyje się nawet o 60 proc. mniej energii na cykl, co z pewnością zauważalnie wpłynie na wysokość rachunków.
Można też wybrać "łagodniejszą" wersję i nastawić program na 30 zamiast 40 stopni. Mimo że to jedynie 10 stopni różnicy, to ta w poborze mocy będzie odczuwalna. Większość pralek ma 0,5 kWh przy 40 stopniach oraz tylko 0,3 kWh przy 30 stopniach.
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl
Tryb Eco
Używanie w pralce trybu Eco to banalny, a jednak nie przez wszystkich stosowany trik na oszczędzenie zarówno wody, jak i prądu. Pranie rzeczywiście potrwa dłużej, ale samej energii elektrycznej "zejdzie" nawet o 40 proc. mniej.
Załadowanie pralki
O wiele praktyczniejsze będzie używanie pralki rzadziej, ale za to wtedy, gdy jest całkowicie wypełniona. Sprzęt i tak "potraktuje" pranie, jakby był nim załadowany do pełna.
Czyszczenie pralki
Utrzymanie urządzenia w czystości jest równie ważne. Wystarczy, że na grzałce osadzi się kamień, a będzie zużywała więcej energii. Regularnie czyszczenie to podstawa, jeśli nie chcesz zużywać zbyt dużej ilości prądu.
Godzin uruchamiania pralki nie należy wybierać przypadkowo, są pory, w których energia jest tańsza. U większości sprzedawców będą to godziny od 22 do 6 (tzw. dolina nocna) oraz między 13 a 15 (tzw. dolina dzienna).
Jak wydawać mniej na prąd?
W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o tym, co zrobić, by obniżyć rachunki za energię elektryczną. Są godziny, w których warto ograniczyć używanie prądu. To tzw. godziny energetycznych szczytów, między 17 a 20-21.
Ważny jest również sposób ładowania laptopa czy telefonu. W trakcie urządzenia powinny być wyłączone, a gdy ich baterie są już naładowane, nie należy zostawiać ładowarki w kontakcie. Dodatkowo jasność ekranu dopasowuj do warunków oświetleniowych. Wieczorem oraz nocą przełączaj tryb na oświetlanie nocne lub podświetlanie nocne.
Prąd można zaoszczędzić również dzięki czajnikowi, a raczej jego odkamienianiu. Jeśli o nim zapomnisz, będziesz tracił nawet 20 proc. energii.
W INNPoland od września 2022 r. Przedtem pisała artykuły dla magazynów studenckich oraz wykonywała w nich redakcję i korektę. W czasie wolnym czyta o PRL-u oraz psychologii, gra w planszówki i głaszcze koty.