INNPoland_avatar

Niektórzy staną się niegodnymi dziedziczenia. Będą zmiany w prawie spadkowym

Natalia Bartnik

07 lutego 2023, 10:53 · 3 minuty czytania
Ministerstwo Sprawiedliwości pod koniec zeszłego roku zaproponowało znowelizowanie Kodeksu cywilnego. Teraz Sejm rozpatruje projekt z m.in. propozycją zmiany kręgu osób, które mogą odziedziczyć spadek.


Niektórzy staną się niegodnymi dziedziczenia. Będą zmiany w prawie spadkowym

Natalia Bartnik
07 lutego 2023, 10:53 • 1 minuta czytania
Ministerstwo Sprawiedliwości pod koniec zeszłego roku zaproponowało znowelizowanie Kodeksu cywilnego. Teraz Sejm rozpatruje projekt z m.in. propozycją zmiany kręgu osób, które mogą odziedziczyć spadek.
Rząd planuje nowelizację prawa spadkowego Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • W tym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad projektem nowelizacji Kodeksu cywilnego
  • Projekt został przyjęty przez rząd pod koniec 2022 r.
  • Nowelizacja ma objąć tzw. trzecią grupę spadkową, czyli dziadków oraz ich zstępnych (potomków)

Zmiany w prawie spadkowym

Pod koniec 2022 r. rząd przyjął projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który "dostosowuje prawo spadkowe do faktycznych relacji rodzinnych". Nowelizacja ma objąć tzw. trzecią grupę spadkową, czyli dziadków oraz ich zstępnych.

Zstępnymi są potomkowie, a więc w tym przypadku będą nimi: rodzeństwo rodziców i potomkowie rodzeństwa rodziców. Właśnie do trzeciej grupy ma być zawężony krąg spadkobierców. Wyłączeni będą z niego dalsi potomkowie dziadków spadkodawcy: cioteczni lub stryjeczni wnukowie. Jak zauważa Ministerstwo Finansów, często nie utrzymują oni relacji ze spadkodawcą.

Zaletami takiego rozwiązania mają być skrócenie postępowań spadkowych oraz ograniczenie potrzeby poszukiwania i wzywania na rozprawę dalszych krewnych spadkodawcy. Ponadto w projekcie znalazła się możliwość uznanie danej osoby za niegodną dziedziczenia, jeśli "uporczywie uchylała się od wykonywania wobec spadkodawcy" obowiązku alimentacyjnego lub obowiązku pieczy.

Przyjęcie lub odrzucenie spadku

W nowelizacji zaproponowano także zmianę dotyczącą przyjęcia lub odrzucenia spadku. Obecnie spadkobierca musi złożyć stosowne oświadczenie i ma na to 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Zgodnie z projektem Ministerstwa termin zostałby zawieszony, gdyby złożenie takiego oświadczenia wymagało zezwolenia sądu opiekuńczego.

To ułatwienie zaproponowano z myślą o osobach małoletnich i ubezwłasnowolnionych. Dzięki niemu nie stracą spadku, jeśli nie dopilnują kwestii formalnych. Pojawi się możliwość, by dokument w ich imieniu złożyli opiekunowie.

Czytaj także: Kiedy spadek spędza sen z powiek, czyli jak się ustrzec dziedziczenia długów

Spadek po śmierci bliskiej osoby

W innym artykule w INNPoland pisaliśmy o problemie związanym z dopełnianiem formalności po śmierci bliskiego. Od czego zacząć? Przede wszystkim należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego, by wystawił akt zgonu. Potrzebne do tego będą:

  • karta zgonu stwierdzająca zgon i jego przyczynę (wydana przez lekarza};
  • dowód osobisty zmarłego (lub paszport w przypadku cudzoziemca);
  • dowód osobisty osoby, która wnioskuje o wystawienie aktu zgonu.

Urząd należy poinformować o śmierci bliskiej osoby w ciągu 3 dni od jej nastąpienia. Jeśli przyczyną zgonu była choroba zakaźna, czas jest skrócony do 24 godzin.

Akt zgonu należy przedstawić, chcąc rozwiązać umowę z operatorem sieci komórkowej, której klientem był zmarły. Jest on niezbędny również przy składaniu wniosku o zasiłek pogrzebowy.

Drugim najważniejszym dokumentem będzie dowód bycia spadkobiercą, a więc odpis postanowienia sądu w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku, zaopatrzony w klauzulę prawomocności lub wypis aktu poświadczenia dziedziczenia. Zapisobiorca może też potrzebować testamentu.

Czytaj także: https://innpoland.pl/175311,spadek-po-wujku-lub-cioci-ile-podatku-trzeba-zaplacic