Ulga na Maryjkę. Tak właściciele nieruchomości uciekają od płacenia
Ulga na Maryjkę. Tak właściciele nieruchomości uciekają od płacenia Fot. Jon Tyson/unsplash.com
Reklama.
  • 28 kwietnia wchodzą w życie przepisy nakładające obowiązek posiadania świadectwa energetycznego na niektórych właścicieli
  • To wiąże się z dodatkowymi kosztami i obowiązkami. Jednak niektórzy właściciele już wpadli na pomysł, jak uniknąć płacenia i problemów
  • Nieruchomości zamieniają się w miejsca kultu religijnego, bo w ustawie przewidziano wyjątki
  • O obowiązku posiadania świadectwa energetycznego, zwanego czasem paszportem, już wielokrotnie pisaliśmy w INNPoland. Pod koniec kwietnia przepisy wchodzą w życie, a koszt wydania dokumentu może przekraczać nawet 1000 zł. Z kolei za jego brak grożą surowe kary. Nawet 5 tys. zł.

    W ustawie przewidziano jednak wyjątki. Pewni właściciele i zarządcy nieruchomości nie muszą wywiązywać się z przepisów ze znowelizowanej ustawy. Jak podaje portal prawo.pl, wyjątkiem objęte są m.in. budynki używane jako miejsce kultu i działalności religijnej.

    Stąd też błyskawicznie w głowach właścicieli i zarządców pojawił się pomysł. Już są bloki mieszkalne, w których stawiane są kapliczki, figury świętych (np. Matki Boskiej) czy krzyże.

    Prawo nie definiuje, co należy rozumieć pod tym pojęciem. Portal wskazuje, że przepis jest na tyle nieprecyzyjny, iż wystarczy w kancelarii notarialnej złożyć oświadczenie, że dany budynek jest wykorzystywany w jakiejś części jako miejsce kultu, a notariusz zwolni go z realizacji nowego obowiązku.

    Z drugiej jednak strony pojawiają się ostrzeżenia, że zgodnie z prawem, miejscami kultu religijnego są miejsca, w których stale i systematycznie zbierają się wierni danej religii dla wzięcia udziału w nabożeństwach i innych zorganizowanych formach sprawowania kultu religijnego.

    Nowy wymóg

    Zaglądając do przepisów, przypominamy, że nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz prawa budowlanego wprowadza m.in. obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków indywidualnych i wielorodzinnych, również wybudowanych przed 2009 r.

    W przypadku budynków istniejących, sporządzenie świadectw będzie konieczne dla tych, którzy będą chcieli dom czy mieszkanie wynająć lub sprzedać.

    Gdy mowa o nowo wybudowanych nieruchomościach – tu świadectwo będzie niezbędne przy jego odbiorze. W przypadku modernizacji (remontu) budynku, również konieczne będzie uzyskanie świadectwa energetycznego.

    Z kolei nie trzeba będzie posiadać tego dokumentu, jeśli mieszka się w danym domu i nie chce się go sprzedawać czy wynajmować. Obowiązek nie będzie dotyczył też umów najmu zawartych przed wejściem nowych przepisów w życie.

    Nadchodzą kontrole ogrzewania

    Jak wcześniej pisaliśmy w INNPoland, wkrótce ruszą kontrole ogrzewania w domach. Ustawa o efektywności energetycznej budynków, która nakłada nowy obowiązek na właścicieli nieruchomości wchodzi w życie 28 kwietnia 2023 r.

    Sam wymóg posiadania świadectwa energetycznego to nie wszystko. Do domów i mieszkań pukać będą kontrolerzy, by przeprowadzić okresowe kontrole ogrzewania.

    Zgodnie z nową ustawą, budynki do okresowej kontroli systemu ogrzewania poddaje właściciel lub zarządca nieruchomości.

    Kontrola będzie polegała na sprawdzeniu stanu technicznego systemu ogrzewania, z uwzględnieniem efektywności energetycznej źródeł ciepła oraz dostosowania ich mocy do potrzeb użytkowych.

    Przepisy określają też terminy okresowych kontroli ogrzewania w budynkach. To, jak często będą się odbywały, zależy od rodzaju i mocy kotła:

  • raz na 5 lat – kotły o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW;
  • raz na 4 lata – kotły opalane gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW;
  • raz na 3 lata – źródła ciepła niewymienione w lit. a–c (zapis w ustawie), dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW;
  • raz na 2 lata – kotły opalane paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW.
  • Kto będzie kontrolował?

    W ustawie przewidziano również, kto dokładnie może przeprowadzić kontrolę ogrzewania w nieruchomości.

    Osoby takie muszą posiadać uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej lub kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych.

    Po kontroli sporządzony zostanie protokół. Będzie to papierowy dokument z numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpisem osobistym osoby przeprowadzającej kontrolę.

    Dopuszczalny jest też protokół w formie elektronicznej, będzie wymagał podpisania kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby przeprowadzającej kontrolę.

    Kontroler jest też zobowiązany do wydania właścicielowi nieruchomości oświadczenia, że dokument został wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.

    Czytaj także: