Do 8 marca odbiorcy wrażliwi muszą złożyć oświadczenia o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie ich jako uprawnionych do zwrotu nadpłaty za ciepło – przypomina spółka PGE Energia Ciepła.
Reklama.
Reklama.
Odbiorcy wrażliwi mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaty za ciepło
Nowe przepisy gwarantują maksymalny wzrost cen za dostawę ciepła systemowego
Jak przypomina PGE – czas na złożenie wniosku mija 8 marca
Spółka PGE Energia Ciepła (PGE EC) w informacji przesłanej PAP przypomina, że do 8 marca odbiorcy wrażliwi muszą złożyć oświadczenia o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie ich jako uprawnionych do zwrotu nadpłaty za ciepło.
Upoważniają ich do tego znowelizowane przepisy, które zaczęły obowiązywać 1 marca br. Gwarantują one, że w trwającym sezonie grzewczym maksymalny wzrost cen za dostawę ciepła systemowego nie może przekroczyć 40 proc. ceny obowiązującej 30 września 2022 r.
"Gwarancja obejmuje pełną cenę płaconą przez odbiorcę, czyli wartość całego rachunku za ciepło wraz ze wszystkimi jego elementami składowymi" - podkreśla PGE EC. I dodaje, że system wsparcia obejmuje wszystkich odbiorców wrażliwych, objętych nadzwyczajnymi rozwiązaniami rządu.
Odbiorcy wrażliwi, czyli kto?
Przepisy o ustaleniu maksymalnego wzrostu dla odbiorców wrażliwych zostały rozszerzone przez resort klimatu i środowiska. Dotyczą odbiorców ciepła systemowego, takich jak:
gospodarstwa domowe,
spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,
placówki oświatowe,
jednostki organizacji pomocy społecznej,
podmioty publicznej opieki zdrowotnej,
kościoły,
organizacje pozarządowe.
System wsparcia obejmuje wszystkich odbiorców wrażliwych objętych nadzwyczajnymi rozwiązaniami rządu.
PGE Energia Ciepła wyjaśnia, że aby skorzystać ze wsparcia, odbiorcy wrażliwi, tj. ich pełnomocnicy (np. zarządca wspólnoty mieszkaniowej) muszą złożyć bezpośrednio do swojego sprzedawcy ciepła (dystrybutora) oświadczenie o spełnianiu warunków pozwalających na uznanie odbiorcy, jako podmiotu uprawnionego (z wyłączeniem odbiorców fizycznych). Czas mija 8 marca 2023 roku.
PGE EC dodała, że oświadczenia złożone w ramach poprzedniej ustawy – z 15 września 2022 r. – zachowują ważność i nie ma potrzeby składania ich ponownie. Mieszkańcy nie muszą nic w tym zakresie robić.
Ustawa obowiązuje od 1 marca 2023 r., ale obniżone ceny obowiązują wstecz – od 1 października 2022 r. Nadpłaty za okres od października do końca lutego zostaną rozliczone poprzez korekty faktur.
PGE EC zwróciła też uwagę, że stawki płacone za ciepło z sieci ciepłowniczych znacząco różnią się w poszczególnych miastach i gminach.
"Oszczędności dla odbiorców będą wynikać z obowiązujących cen ciepła w danym mieście, ograniczonych do ceny maksymalnej określonej zgodnie z ustawą" - zaznaczyła spółka.
Nadchodzą kontrole ogrzewania
Jak wcześniej pisaliśmy w INNPoland, wkrótce ruszą kontrole ogrzewania w domach. Ustawa o efektywności energetycznej budynków, która nakłada nowy obowiązek na właścicieli nieruchomości wchodzi w życie 28 kwietnia 2023 r.
Sam wymóg posiadania świadectwa energetycznego to nie wszystko. Do domów i mieszkań pukać będą kontrolerzy, by przeprowadzić okresowe kontrole ogrzewania.
Zgodnie z nową ustawą, budynki do okresowej kontroli systemu ogrzewania poddaje właściciel lub zarządca nieruchomości.
Kontrola będzie polegała na sprawdzeniu stanu technicznego systemu ogrzewania, z uwzględnieniem efektywności energetycznej źródeł ciepła oraz dostosowania ich mocy do potrzeb użytkowych.
Kto będzie kontrolował?
W ustawie przewidziano również, kto dokładnie może przeprowadzić kontrolęogrzewania w nieruchomości.
Osoby takie muszą posiadać uprawnieniabudowlane w specjalności instalacyjnej lub kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych.
Po kontroli sporządzony zostanie protokół. Będzie to papierowy dokument z numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpisem osobistym osoby przeprowadzającej kontrolę.
Dopuszczalny jest też protokół w formie elektronicznej, będzie wymagał podpisania kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby przeprowadzającej kontrolę.
Kontroler jest też zobowiązany do wydania właścicielowi nieruchomości oświadczenia, że dokument został wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.