Kolejny raz pośpieszne wprowadzanie przepisów może skończyć się luką prawną. Rząd chciał wyjść naprzeciw rolnikom z Lex Zboże, by ci mogli stawiać budynki gospodarcze bez zezwoleń, ale może się okazać, że od 3 czerwca nie tylko oni na tym skorzystają.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Lex Zboże, ustawa (w Dzienniku Ustaw obecna od 19 maja) która wejdzie w życie 3 czerwca, miała stanowić rozwiązanie po aferze zbożowej. Narzędzie ułatwiające rolnikom stawianie silosów może okazać się obosiecznym mieczem. O ile może pomóc rolnikom w omijaniu administracyjnego labiryntu, może otworzyć drogę do nieprzewidzianych inwestycji budowlanych.
Zachęcamy do subskrybowania nowego kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ. A wkrótce jeszcze więcej świeżynek ze świata biznesu, finansów i technologii. Stay tuned!
Bez pozwolenia za sadzonki
Co mówi ustawa? Pozwolenie na budowę nie jest wymagane przy silosach naziemnych, jednokondygnacyjnych budynkach gospodarczych, wiatach, oraz parterowych budynkach gospodarczych i wiatach o powierzchni zabudowy do 150 m kw., których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Budynki muszą być przeznaczone do produkcji rolnej.
W praktyce może się okazać, że takie dość duże budynki ludzie zaczną stawiać bez kontroli, która mogłaby sprawdzić faktyczne przeznaczenie konstrukcji. Przepisy nie wskazują definicji produkcji rolnej. Czyli posadzisz kilka krzaków z pomidorami i już możesz budować bez zbędnych formalności? Może się tak okazać.
Zaproszenie dla inwestorów
Potencjalna luka w przepisach może stać się zaproszeniem dla inwestorów. Może się okazać, że bez formalności i kontroli zaczną stawiać budynki np. przy parkach krajobrazowych. Dla cwaniaków jest jeszcze opcja skorzystania z procedury zmiany sposobu użytkowania.
Czy potrzebujemy mieć status rolnika, aby wykorzystać ustawę lex zboże? Wydaje się, że nie, terminologia w przepisach prawa budowlanego jest bardzo ogólnikowa. Możemy się spodziewać interpretacji, że wypożyczanie miejsca na parking dla traktorów albo domowa szklarnia z pomidorami spełni minimalne wymogi.
Wciąż pozostaje możliwość zgłoszenia nieprawidłowości do nadzoru budowlanego.
Pomysłowość Polaków
To nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz, gdy obywatele patrzą czujnie na luki w przepisach. O tym, jak bezpieczny kredyt można nagiąć z pomocą rozwodów, pisała u nas Maria Glinka.
Czytaj także:
Rządowy program dopłat do kredytu na pierwsze mieszkanie jeszcze nie wszedł w życie, a już sprawił, że wielu osobom puściły wodze fantazji. "Bezpieczny Kredyt 2 proc." ma przysługiwać zarówno na lokal na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Nie ma limitu ceny metra kwadratowego. Są za to inne warunki.
Pierwszy i najważniejszy – w programie mogą brać udział wyłącznie te osoby do 45. roku życia, które nie mają i nigdy nie miały mieszkania – single, małżeństwa lub osoby pozostające w nieformalnym związku, które wspólnie wychowują co najmniej jedno dziecko. Osoby samotne mogą otrzymać maksymalnie 500 tys. zł w ramach kredytu, a małżeństwa i osoby w związkach z jednym dzieckiem – 600 tys. zł.