logo
Program locha plus będzie kontynuowany. Zapowiedź ministra rolnictwa. unsplash.com/@debrupas
Reklama.

W resorcie rolnictwa trwają przygotowania do wznowienia programu "locha plus", czyli dopłat dla hodowców świń – poinformował minister rolnictwa Robert Telus w trakcie IV Krajowych Dni Pola w Sielinku.

Jak dodał, szczegóły ma zaprezentować w "najbliższych dniach". Wiadomo, czego można się spodziewać, bo program po raz pierwszy uruchomiono w 2022 roku, ze względu na ograniczenia związane z padnemią COVID-19.

Przyznawana pomoc wynosiła wtedy po 1000 zł na każde 10 prosiąt, ale wsparcie nie mogło być wyższe niż pół miliona złotych.

Zachęcamy do subskrybowania nowego kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ. A wkrótce jeszcze więcej świeżynek ze świata biznesu, finansów i technologii. Stay tuned!

Pomoc mógł otrzymać hodowca świń:

  • któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  • będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 702/2014;
  • któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym (wtedy spowodowanymi epidemią COVID-19).
  • Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

    "Locha plus" to nie wszystko. Dopłaty również do ekoschematów

    Kolejne dopłaty, czyli transfery bezpośrednie na konta rolników wynikają z realizacji tzw. ekoschematów, które mają charakter prośrodowiskowy. To nie jest polski wymysł, a obowiązek każdego państwa należącego do Unii Europejskiej (choć dla rolników są dobrowolne).

    Budżet przeznaczony na ekoschematy stanowi minimum 25 proc. kwoty płatności bezpośrednich rocznie (średnio w latach 2023-2026 ok. 884 mln euro rocznie).

    – Przygotowywane są zmiany w dopłatach na realizację ekoschematów, tak aby rolne gospodarstwa o powierzchni do pięciu hektarów nie straciły na tym rozwiązaniu – zapowiedział minister rolnictwa Robert Telus.

    Minister przypomniał, że gospodarstw o powierzchni do 5 ha jest w Polsce około 52 proc. Ekoschematy w Polsce zostały tak zaprojektowane, żeby promować praktyki, które przekładają się na dochody rolnicze poprzez zwiększenie żyzności gleby, racjonalne nawożenie czy poprawę jakości plonów.

    Czytaj także:

    Bo fantazja jest od tego! Kaczyński z Morawieckim z nowymi obietnicami

    Jak wcześniej informowaliśmy w INNPoland, wybory nadchodzą, więc worek obietnic jest szeroko otwarty. Premier Mateusz Morawiecki wraz z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz nowo zaprzysiężonym ministrem rolnictwa Robertem Telusem odwiedzili w kwietniu miejscowość Łyse niedaleko Ostrołęki, gdzie obietnicami sypali jak z rękawa.

    W powietrzu czuć fakt, że PiS musi liczyć każdy głos. W Łysem Morawiecki, Kaczyński i Telus złożyli szereg obietnic dla rolników.

    – Zwiększymy dopłaty do paliwa rolniczego do 2 złotych. To ważny temat. Chcemy konkretnie ulżyć rolnikom. Cel jest podstawowy. Wszystkie płody rolne nie mogą być sprzedawane poniżej kosztów wytworzenia, dlatego wprowadzamy kolejne rozwiązania, bo PiS jest sercem za rolnikami – podkreślił Morawiecki.

    – Proponujemy Tarczę Rolną dla polskiego rolnictwa! Zrealizujemy ten postulat szybko i konkretnie, tak samo jak poprzednie realizowane podczas pandemii i wojny. W ramach tej tarczy, dopłat do nawozów – w najbliższych dniach dokonamy notyfikacji do Komisji Europejskiej, aby najszybciej dopłacać do nawozów jak w zeszłym roku – dodał szef rządu.

    – Dziękuję panu premierowi za zwołanie sztabu kryzysowego. Wprowadziliśmy dopłaty do nawozów, które utrzymujemy. Rolnicy mogą się ubiegać o kredyt. Wprowadzamy minimalną cenę za tonę zboża, czyli 1400 zł – wyliczał minister rolnictwa Robert Telus.

    – Niebawem wprowadzimy pakiet kolejnych ustaw poświęconych polskiemu rolnikowi. To, co ogłaszamy, to Tarcza Rolna – dodał minister.

    Czytaj także: