logo
Prześwietlamy majątek Silvio Berlusconiego. Fot. IPA/ABACA/Abaca/East News
Reklama.

Jaki majątek ma Silvio Berlusconi?

Nie żyje Silvio Berlusconi. Były premier Włoch zmarł w wieku 86 lat. Włoskie media podają, że do jego śmierci mógł przyczynić się nowotwór. Z ustaleń dziennika "Corriere della Sera" i agencji Reuters wynika, że u premiera zdiagnozowano białaczkę. W maju i czerwcu 2023 r. przebywał w szpitalu przez 45 dni.

Zachęcamy do subskrybowania nowego kanału INN:Poland na YouTube. Od teraz Twoje ulubione programy "Rozmowa tygodnia" i "Po ludzku o ekonomii" możesz oglądać TUTAJ. A wkrótce jeszcze więcej świeżynek ze świata biznesu, finansów i technologii. Stay tuned!

Berlusconi był trzykrotnym szefem włoskiego rządu (1994-1995, 2001-2006, 2008-2011). W 2009 r. był 12. najbardziej wpływowym politykiem według magazynu "Forbes". Przez lata figurował też w gronie najbogatszych osób świata.

Według najnowszego zestawienia "Forbesa" majątek Berlusconiego i jego rodziny jest szacowany na 6,8 mld dolarów (około 28 mld zł), co daje im 358. miejsce na świecie. Natomiast w rankingu uwzględniającym jedynie najbogatszych Włochów premier i jego bliscy znaleźli się na trzecim miejscu.

Jeszcze w 2009 r. ten sam magazyn oszacował majątek rodziny na 9,4 mld dolarów, co plasowało ją na 90. miejscu. Berlusconi był bowiem nie tylko politykiem, lecz także przedsiębiorcą.

Począwszy od późnych lat 70-tych XX wieku, Berlusconi zbudował grupę medialną Fininvest, która stała się narodową potęgą. To właśnie ta spółka ściągnęła do Włoch amerykańskie programy m.in. serial "Baywatch", znany w Polsce pod tytułem "Słoneczny Patrol".

Stworzył imperium medialne Mediaset, które kontrolowało np. stacje telewizyjne, czasopisma, gazety i agencje reklamowe. Berlusconi był także prezesem klubu piłkarskiego A.C. Milan (w latach 1986-2004, 2006-2008 i 2012-2017).

Włoskie media podają, że majątek byłego premiera jest ogromny. W jego skład wchodzą m.in. domy, samochody, łodzie, prywatne samoloty. Posiada m.in. willę Porto Cervo na Appia Antica w Rzymie i Villa Maria di Rogoredo di Casatenovo. Były premier posiadał tetrzy luskusowe łodzie "San Maurizio" (kupiony w 1977 r.), "Magnum 70" (od 1990 r.) i żaglówkę "Principessa vai via" (od 1965 r.). 

Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl

Kontrowersje wokół Berlusconiego

Berlusconi zdominował włoską politykę i życie publiczne na dziesięciolecia. "Corriere della Sera" przypomina, że były premier uchodził za postać kontrowersyjną, nie tylko na tle obyczajowym.

Przeciwko Berlusconiemu toczyło się ponad 20 procesów, głównie w sprawie korupcji, ale z prawie wszystkich wyszedł uniewinniony. W 2013 r. został skazany za oszustwa podatkowe w Mediaset i na mocy decyzji sądu w Mediolanie odpracował je w ośrodku dla osób niepełnosprawnych.

Poza tym oskarżano go o to, że jako udziałowiec prywatnych spółek i osoba pełniąca funkcje publiczne podejmuje działania, które prowadzi wyłącznie na korzyść własnych interesów.