INNPoland_avatar

Będzie praca dla tysięcy osób. Gigant otwiera w Polsce fabrykę chipów

Paweł Orlikowski

16 czerwca 2023, 11:55 · 3 minuty czytania
Intel postawi pierwszą w Polsce fabrykę chipów i da zatrudnienie tysiącom osób. Zintegrowane zakłady powstaną na Dolnym Śląsku. Rząd podał szczegóły inwestycji.


Będzie praca dla tysięcy osób. Gigant otwiera w Polsce fabrykę chipów

Paweł Orlikowski
16 czerwca 2023, 11:55 • 1 minuta czytania
Intel postawi pierwszą w Polsce fabrykę chipów i da zatrudnienie tysiącom osób. Zintegrowane zakłady powstaną na Dolnym Śląsku. Rząd podał szczegóły inwestycji.
Fabryka chipów Intel powstaje w Polsce. Zatrudnienie dla tysięcy osób. Fot. Intel Newsroom (mat. pras.)
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Premier Mateusz Morawiecki i minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosili, że w Polsce powstanie zakład produkcji chipów firmy Intel. Będzie to pierwsza taka fabryka w naszym kraju.


"Warta prawie 20 miliardów złotych (4,6 mld dolarów) inwestycja w budowę Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników firmy Intel będzie zlokalizowana w Miękini" – informuje redakcję INNPoland resort cyfryzacji.

– Ostatnie lata pokazały, że łańcuchy dostaw półprzewodników mogą nagle zostać przerwane. Inwestycje takie jak ta, która powstanie pod Wrocławiem, wzmacniają całą Europę na wypadek kryzysu. Ta fabryka to 2 tys. miejsc pracy, ale też szansa dla rozwoju lokalnych firm i uczelni, które staną się częścią światowego ekosystemu produkcji układów scalonych – powiedział Cieszyński.

Gigantyczna inwestycja giganta technologicznego

Intel podpisał umowę z polskim rządem (formalnie – list intencyjny). Polskie władze zobowiązały się do pomocy przy tworzeniu zintegrowanych zakładów produkcyjnych lub fabryk, które przyczynią się do "zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i odporności ekosystemu półprzewodników w Unii Europejskiej".

Inwestycja powstanie w województwie dolnośląskim na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej w gminie Miękinia. Przy realizacji projektu zatrudnienie znajdzie co najmniej 2 tys. wysoko wykwalifikowanych pracowników. Dodatkowe miejsca pracy powstaną także dla pracowników kontraktowych oraz u poddostawców, którzy będą zaopatrywać nową fabrykę. W prace budowlane w najbliższych latach będzie zaangażowane kilka tysięcy osób.

To największa inwestycja w historii Polski. Fabryka wniesie znaczący wkład w zapewnienie niezawodnego zaopatrzenia europejskiego przemysłu w półprzewodniki, ale też wesprze rozwój nowoczesnej technologii w Polsce. Produkcja układów scalonych jest bardzo wymagająca i wykorzystuje procesy technologiczne dostępne dla nielicznych – powiedział minister Janusz Cieszyński

– Polska jest już miejscem działalności firmy Intel. Położenie geograficzne kraju pozwoli na efektywną współpracę z zakładami produkcyjnymi firmy w Niemczech i Irlandii – powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intel

– To rozwiązanie jest bardzo konkurencyjne pod względem kosztów w porównaniu do innych lokalizacji produkcyjnych w ujęciu globalnym. Oferuje przy tym duży potencjał związany z bazą utalentowanych pracowników, którym będziemy pomagać w rozwoju – dodał.

Układy scalone i półprzewodniki to technologie o przełomowym znaczeniu w XXI wieku, dlatego cieszymy się, że zwiększy się znaczenie Polski w globalnym łańcuchu dostaw półprzewodników i nasz kraj będzie wyznaczał trendy gospodarze – podkreślił premier Mateusz Morawiecki

Czytaj także: https://innpoland.pl/195173,skladki-zus-wzrosna-jeszcze-bardziej-rzad-pokazal-zalozenia-do-budzetu

Współpraca międzynarodowa

Zakład w Miękini wpisuje się w europejską strategię Intela. Nowa fabryka będzie współpracować z zakładem produkcji wafli krzemowych (tzw. fabami), funkcjonującym już w Irlandii oraz zakładem powstającym w niemieckim Magdeburgu.

Wyprodukowane w fabach wafle trafią do dolnośląskich zakładów integracji i testowania, w których będą rozcinane na pojedyncze chipy, integrowane w ramach docelowych produktów (np. procesorów wykorzystywanych w komputerach osobistych) oraz testowane przed dostarczeniem do klientów.

"Doświadczenie innych krajów pokazuje, że nowa fabryka daje dużą szansę na powstanie w okolicy kolejnych inwestycji z tego obszaru, a także przyciągnie projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez polskie uczelnie w partnerstwie z sektorem MŚP" – podkreśla resort cyfryzacji w komunikacie.

Nowa inwestycja wpisuje się w strategię Unii Europejskiej, która zakłada uzyskanie 20 proc. udziału w globalnym rynku produkcji chipów do 2030 roku.