W programie MBUX Voice Assistant's Hey Mercedes pojawił się ChatGPT. Nowa usługa z AI dostępna będzie w Stanach Zjednoczonych dla chętnych spośród prawie miliona niemieckich pojazdów, wyposażonych w system MBUX. Co to oznacza dla fanów motoryzacji?
To system multimedialny Mercedesa, który obsługuje m.in nawigację z opcją stosowania rzeczywistości rozszerzonej oraz asystenta głosowego, który podaje kierowcy i pasażerom różne informacje.
Sterowanie wokalne ma nie odrywać od jazdy i pozwala sprawdzić np. pogodę albo sytuację na drodze. Asystentka głosowa Mercedes jest już oparta o sztuczną inteligencję i reaguje na "Hej Mercedes" oraz konkretne polecenia. Może nam pomóc z nawigacją, wyświetlić dane pojazdu, obsłużyć system audio albo kilka funkcji samochodu, jak rolety.
Komunikacja z asystentką Mercedes wymaga jednak podawania wyraźnie konkretnych słów-kluczy. Współpraca z firmą OpenAI ma umożliwić Niemcom stworzenie systemu asystentki, która będzie reagować na naturalne polecenia użytkownika, a nawet z nim rozmawiać.
System dużego modelu językowego poszerzy możliwości reakcji Mercedes. "Niedługo uczestnicy, którzy zapytają Asystentkę Głosową o detale swojej podróży, sugestię przepisu na obiad, albo o odpowiedź na skomplikowane pytanie, dostaną bardziej wyczerpujące odpowiedzi" czytamy w materiale prasowym.
Obsługa ma być intuicyjna, prywatne dane zabezpieczone, a firma deklaruje, że uważnie nadzoruje wszelkie potencjalne ryzyko.
Program beta obejmuje 900 tys. pojazdów w Stanach Zjednoczonych, wystartował 16 czerwca i potrwa trzy miesiące. Potem nastąpi okres, kiedy deweloperzy z Mercedes-Benz skupią się na sugestiach testerów i dalszym rozwoju usługi, a potem wypuszczeniu nowej wersji na więcej rynków. Dokładna data nie została podana.
Jak podają materiały prasowe, testy obejmą pojazdy z następującymi seriami modeli MBUX: A 238, C 118, C 167, C 238, C 253, C 254, C 257, H 247, N 293, R 232, S 213, V 167, V 177, V 295, V 297, W 206, W 213, WV 223, X 167, X 243, X 247, X 253, X 254, X 294, X 296, Z 223 i Z 296.
To duży model językowy sztucznej inteligencji, opracowany przez firmę OpenAI. Dostępny jest m.in. w przeglądarce Opera. Potrafi naturalnie komunikować się z człowiekiem i oferuje ogromne możliwości, ale budzi też wiele kontrowersji, m.in. przez zagrożenia na rynku pracy.